Náchod si splnil sen, vrátilo se tam lázeňství. Otevřena je replika vily Komenský se zimním pítkem

16. prosinec 2019 08:00

V neděli 15. prosince 2019 byla za účasti řady významných hostů a náchodské veřejnosti slavnostně otevřena replika vily Komenský a zprovozněno zimní pítko v Malých lázních-Bělovsi.

Objekt je věrnou replikou původní vily a nachází se v místní části Náchoda - Bělovsi. Jedná se o jednu ze čtyř hlavních investic, které jsou realizovány a spolufinancovány z projektu AQUA MINERALIS GLACENSIS.

Čtěte také

„Je to pro Náchod skutečně mimořádný okamžik. Před třemi lety, kdy tady v Bělovsi na pozemcích města začaly práce na průzkumných vrtech, se nám o tom jen snilo. Dnes tu můžeme stát a ochutnat novou minerální vodu, která teče ze zimního pítka a jejíž název si vybrali sami občané - Běloveské bublinky,“ prozradil nový název starosta Jan Birke z ČSSD.

A dodal: „Těším se na reakce, a na to jak nová minerálka bude chutnat. Věřím, že si svou cestu hrdě prorazí, je za tím neuvěřitelné množství práce mnoha lidí. Určitě bych na někoho zapomněl, kdybych je chtěl jmenovat všechny, rozhodně chci však ze srdce poděkovat všem, kteří nám pomohli si splnit v Náchodě sen.“

Stavba Malých lázní v Náchodě - Bělovsi byla zahájena 25. října 2017. Původní zhotovitel však neplnil podmínky smlouvy, a proto byl nahrazen novým, a to firmou Průmstav Náchod s.r.o., která se k tomuto rozestavěnému úkolu postavila čelem a dílo úspěšně dokončila. Celkové náklady na stavbu činily cca 24 mil. Kč z toho dotační prostředky byly přislíbeny ve výši 13,5 mil. Kč.

Do Náchoda se vrátilo lázeňství

Na repliku objektu navazuje zastřešená kolonáda, jejíž součástí jsou pítka s léčivou minerální vodou. Projektantem této stavby je Atelier TSUNAMI Náchod. Zprovozněno je přes zimní měsíce i jedno „zimní pítko“, čímž je pro zájemce minerální voda přístupná celoročně.

Čtěte také

„Zimní pítko bude v provozu denně od 8 do 18 hodin za předpokladu, že teploty neklesnou pod -3 stupně Celsia. Vše bude pochopitelně záviset na klimatických podmínkách a samotný provoz nám ukáže,“ upřesnil místostarosta Jan Čtvrtečka z ČSSD.

Zásobování kolonády kvalitní minerální vodou je zajištěno prostřednictvím vrtů Jan a Běla. Po plném uvedení do provozu a kompletním vybavení objektu, které je plánováno na březen-duben příštího roku, bude veřejnosti v přízemí objektu k dispozici kavárna s cukrárnou a v prvním nadzemním podlaží stálá expozice. Jejím hlavním tématem bude prezentace lázeňství v Náchodě a u partnerů projektu.

Po dokončení investiční části u polského partnera města Duszniky Zdrój dojde ke slavnostnímu otevření česko-polského lázeňského okruhu měřícího cca 50 km. O slavnostním otevření okruhu včetně všech souvisejících aktivit vás budeme v našem vysílání informovat.

autor: baj | zdroj: MěÚ Náchod
Spustit audio

Související