V Náchodě začala stavba minerálkovodu. Obnova lázeňství pokračuje krok za krokem
V Náchodě-Bělovsi byla zahájena stavba minerálkovodu, to je potrubního propojení vrtů Jan a Běla s objektem Malých lázní. Tyto vrty byly osvědčeny jako přírodní léčivé zdroje minerální vody a plynu na začátku letošního roku.
Veřejná zakázka na stavbu minerálkovodu a dvou objektů čerpacích stanic nad jímacími vrty proběhla v červnu letošního roku a jako dodavatel byla vybrána firma Alprim CZ s.r.o., Velké Poříčí s cenou 8.132.142,23 Kč včetně DPH, která právě dnes zahájila stavební práce.
„Výstavba objektů čerpací stanice nad jímacími vrty, trubních rozvodů mezi nimi, úpravny vody a technologické šachty Malých lázní bude dokončena do konce listopadu. Součástí prací je i přípojka nízkého napětí k čerpacím stanicím či optický sdělovací kabel mezi čerpacími stanicemi, úpravnou vody a technologickou šachtou Malých lázní," upřesnil místostarosta Jan Čtvrtečka z ČSSD.
Po 25 letech se do Náchoda vrací lázeňství. Stavba Malých lázní v Bělovsi začala
Představitelé města a zástupci stavební firmy poklepali na základní kámen takzvaných Malých lázní v Bělovsi. Lidé v nich najdou nejen minerální vodu ze dvou nových vrtů ale také místo pro odpočinek. Lázeňství se tak do města vrací po 25 letech. Nejen o tom s náchodským starostou mluvil reportér Ondřej Vaňura.
Zahájení výstavby minerálkovodu navazuje na již probíhající stavbu vily Komenský s navazující kolonádou, která by měla být dokončena do října letošního roku. Následně bude probíhat stavba úpravny vody a instalace technologie, která bude sloužit k odarzenování minerální vody určené pro pitné kůry u veřejných pítek v Malých lázních. Těch bude vybudováno celkem 13, sedm bude pro vodu z vrtu Jan, šest pro vodu z vrtu Běla a 13. pítko bude sloužit také pro průtok vody v zimním období.
Nezbytnou součástí jednotlivých kroků, které povedou k obnově lázeňství v Náchodě-Bělovsi, je rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR z konce července tohoto roku, kterým povoluje využívání přírodních léčivých zdrojů minerální vody a plynu jímaných zmíněnými vrty. Tento důležitý dokument nabyl právní moci právě v tomto týdnu a z hlediska lázeňského zákona již nic nebrání v cestě využít minerální vodu například k pitným kúrám či koupelím.
„Mám z postupu k obnově lázeňství krok za krokem upřímnou radost. A věřím, že nejen já, ale všichni Náchoďáci. Proto jsme se rozhodli vypsat anketu, ve které společně vybereme dva názvy pro minerální vodu, kterou ochutnáme z nových pítek již na jaře 2019. Připravujeme anketu na sociálních sítích, její spuštění na Facebooku města plánujeme v prvním zářijovém týdnu," dodal starosta Jan Birke z ČSSD.
Související
-
Oblastní nemocnice v Náchodě je rušné staveniště. Pracuje se na základech dvou nových pavilonů
Jedna z největších investičních akcí Královéhradeckého kraje - to je výstavba nových budov v Oblastní nemocnici v Náchodě. To ale komplikuje život pacientům i návštěvníkům.
-
Zahájena výstavba významného dopravního propojení v centru Náchoda
Jednou z největších letošních investic v Náchodě bude právě zahájená stavba propojení komunikací v ulicích Janáčkova a Poštovní a vybudování viaduktu pod železniční tratí.
-
V Náchodě začal úklid areálu bývalé textilky Tepna. Dělníci musí zpracovat 50 tisíc tun materiálu
Město Náchod zaplatí téměř 6 milionů korun za úpravu areálu bývalé textilky Tepna. Stavební firma by v polovině září měla radnici předat pozemek vyčištěný a zarovnaný.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Vláda chce germanizovat Česko, lže dezinformace. ‚Mimořádně přehnané,‘ soudí právník
-
Fico ještě nikdy nevládl tak křehké koalici. Musí řešit chaos, který do parlamentu přinesla Dankova SNS
-
Amerikanistka: Drogová krize je závažné téma napříč USA. Může rozhodnout i prezidentské volby
-
Musel jsem se plazit přes mrtvé Rusy. Realita je hnusná, říká český dobrovolník na Ukrajině