Téměř polovina Čechů si pěstuje ovoce a zeleninu na svých zahradách. Často si vzájemně pomáhají

20. říjen 2023 08:12

Někdo to dělá proto, aby měl čerstvé suroviny do kuchyně, pro někoho to je především koníček. Centrum pro výzkum veřejného mínění dokončilo studii o zahrádkaření v Česku. To hlavní zjištění je, že na zahradě si pěstuje vlastní potraviny skoro polovina Čechů. Nakolik se údaje za celé Česko shodují se životem v jedné ze zahrádkářských osad v Královéhradeckém kraji? 

Víc než třetina zahrádkářů se o své výpěstky dělí, nejčastěji s rodinou a přáteli. Často si vzájemně pomáhají i zahrádkáři mezi sebou. Platí tato centrální data i mezi zahrádkáři na Královéhradecku? Po tom jsme pátrali v jedné konkrétní osadě v Častolovicích.

„Tady máme ibišky, které jsem teď už ostříhala, protože mají čtyři barvy. Nechci, aby se to vysemenilo. Letos jsem rozdala 55 sazenic, protože to bylo všude na zemi.“ Svou zahrádku v osadě Bělá v Častolovicích na Rychnovsku mi ukazuje Marie Sýkorová.

Čtěte také

Má tady spoustu květin a keřů, vidím i menší pole a stromy. Jaké ovoce a zeleninu pěstuje? „Mám tady dva stromy, dvě jabloně. Zeleninu pěstuji všechnu, pro svoji potřebu a pro potřebu své rodiny. Tamhle mám sazenice angreštu, černého rybízu, červeného rybízu. Vzadu mám bylinkový záhon, kde mám rebarboru, oregáno, libeček.

Má toho tady hodně. Právě mě napadlo, jestli všechno sama spotřebuje. „Hlavně to pěstuji pro dceru, která má 6 dětí, takže tam je velký odběr. Zeleninu, kterou jsem teď vykopala, všechno jsem namrazila. Takže mám nějakých 60 pytlíků mražené zeleniny na polévku, na svíčkovou a tak.

Marie Sýkorová ovoce a zeleninu v obchodě téměř nekupuje, stejně jako dalších 30 zahrádkářů z Častolovické zahrádkářské osady. Část z nich tu tráví období od jara do podzimu. S úrodou si vzájemně pomáhají.

Čtěte také

„A tak jak procházíme, tak v téhle chatce bydlí paní Bednářová, která je takový guru zahrádek, protože nám skoro všem pěstuje sazenice rajčat. Na jaře má ve skleníku 200 sazeniček, který nám pak rozdává. Je to paní, které je 80 let a všichni před ní smekáme.

Takže si zahrádkáři vzájemně vyměňují, co kdo vypěstuje. „Vyměňujeme a je to tady proto bezvadné. Když tady vykopeme první brambory, tak mám takovou tradici, že při prvních bramborách koupím tvaroh, sejdeme se a uděláme si tvarohovo-bramborové hody, usmívá se Marie Sýkorová.

V tuto chvíli zahrádkáři z osady Bělá v Častolovicích na Rychnovsku už své pozemky zazimovávají a připravují na další sezónu.

Spustit audio

Související