V hradecké Zahradě léčivých rostlin se poprvé koná kurz Pěstování léčivých rostlin a jejich využití

4. březen 2022 08:49

Hradecká organizace Českého svazu včelařů už léta organizuje včelařský kroužek pro mládež a dospělé zájemce v Zahradě léčivých rostlin Fakulty farmacie Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Letos se včelaři dohodli s vedením fakulty o rozšíření o kurz botanický s názvem Pěstování léčivých rostlin a jejich využití. 

Kroužek Pěstování léčivých rostlin a jejich využití pro žáky základních a středních škol povede také PharmDr. Daniela Hulcová, Ph.D, která byla hostem redaktorky Romany Joudalové.

Pro koho bude tento kurz určen?
„Primárně je určen pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol.“

Daniela Hulcová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A co se zájemci všechno budou učit?
„Rádi bychom seznámili studenty s léčivými rostlinami. Jak si je vypěstovat, jak se o ně starat. Ale také s jejich léčivými účinky, případně i riziky, které souvisí právě s léčbou pomocí bylinek.

Protože se kurz bude konat v Zahradě léčivých rostlin Fakulty farmacie Univerzity Karlovy, tak předpokládám, že nepůjde jen o takzvaně suché informace, ale že si frekventanti také hrábnou do hlíny.

Čtěte také

„Přesně tak. Bude to praktický kroužek, kdy si studenti nejprve zasejí semínka do truhlíčků. Dostali jsme k dispozici i část záhonu, takže je potom budeme přesazovat ven.

„V botanické zahradě je i velká část určena pro výuku farmaceutů, takže tam se také půjdeme podívat. Prohlédneme si všechny léčivé rostliny, které se tam pěstují, něco si o nich řekneme. Tedy nebudeme sedět jen v učebně.

„Celkem je v plánu deset setkání, zhruba jednou za měsíc. Dá se říct, že co si absolventi kurzu zasadí, to si také doslova snědí. A můžeme si připravit i nějaké léčivé čaje a mastičky.

Cyklus botanicko-včelařských setkání

„Jsme domluveni i s vedením Zahrady léčivých rostlin, že se nám o záhonek budou v tom mezičase zahradnice starat. Poslední schůzka by měla být někdy před Vánocemi. Takže tam bude možnost si i vyrobit z bylinek nějaké dárky pro své příbuzné a kamarády.

Jak a kde mohou rodiče své potomky na tento zajímavý kroužek přihlásit?
„Přihlášky jsou přes inženýra Kupku, který je vedoucím Českého svazu včelařů v Hradci Králové. Email je: radim.kupka@comex.cz. Žáci se do kurzu mohou přihlašovat také přes webové stránky, kde vyplní jednoduchý formulář. Kroužek povedeme ještě s kolegyní, doktorkou Janou Karlíčkovou. A moc se na studenty těšíme, dodává Daniela Hulcová.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související