Zahrada léčivých rostlin hradecké Farmaceutické fakulty UK otevřela své brány milovníkům flóry

21. červen 2019

Hradečtí včelaři a pracovníci Zahrady léčivých rostlin hradecké Farmaceutické Fakulty Univerzity Karlovy potěšili Dnem otevřených dveří stovky školáků i širokou veřejnost. Brány rozkvetlé zahrady se otevřely 20. června v 9 hodin a návštěvníci jimi proudili až do pozdního odpoledne. Mezi nimi i redaktorka Romana Pacáková, kterou provedl předseda hradeckého včelařského spolku Ing. Radim Kupka.

Zahrada léčivých rostlin je pevnou součástí Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a tak se také představila v celé své kvetoucí kráse veřejnosti v rámci oslav 50. výročí založení fakulty.

Léčivou zahradu najdete v centru Hradce Králové. Načerpáte v ní síly a ještě se mnoho dozvíte

Léčivou zahradu najdete v centru Hradce Králové. Načerpáte v ní nové síly a ještě se mnoho dozvíte

Nevšední tip na výlet máme pro vás, kteří se rádi procházíte po parcích a kvetoucích zahradách a při tom se rádi také něco zajímavého dozvíte. Redaktorka Romana Pacáková byla opravdu velmi a mile překvapena, když vystoupila z auta téměř v centru Hradce Králové, u brány veliké zahrady, o jejíž existenci až donedávna neměla tušení. Čekala tam na ni Ing. Anežka Chlebková, vedoucí této unikátní zahrady, aby ji provedla.

Vzdělávací program připravený pro školní výpravy i veřejnost byl tak pestrý, že zaujal každého. V Zahradě léčivých rostlin hradecké Farmaceutické fakulty UK se návštěvníci Dne otevřených dveří dozvěděli mnoho zajímavostí nejen o léčivých a medonosných rostlinách.

Zahrada dlouhodobě spolupracuje s hradeckou organizací Českého svazu včelařů. Několik včelstev je celoročně umístěno přímo v areálu zahrady a pečují o ně také samotní zaměstnanci fakulty, kteří se v rámci včelařského kroužku chtějí učit včelařit.

Prosklený včelí úl, který byl na Dni otevřených dveří v hradecké Zahradě léčivých rostlin součástí naučné včelí stezky, přitahoval jako magnet především malé návštěvníky.

Den otevřených dveří v Zahradě léčivých rostlin v Hradci Králové

Na každém stanovišti byli zkušení včelaři, kteří zájemce seznámili se vším, co je kolem včel a jejich života zajímalo. Mohli si vyzkoušet sbíjení včelařských rámků, viděli, co lze vytvořit z včelího vosku, seznámili se i s dalšími včelími produkty, ochutnali chleba s medovým máslem a mohli poznat, jak zajímavá, ale také náročná, je práce včelaře.

Ale nejen včely poutaly pozornost návštěvníků. V trvalém obležení byl i zoo koutek, kde největší pozornost dětí budily překvapivě slepice. Ale obdivovaly i holuby nebo králíky, které si směle hladily.

Kvetoucí rozárium Zahrady léčivých rostlin, to je ukrytý poklad v centru Hradce Králové

Rozárium v Zahradě léčivých rostlin FF UK v Hradci Králové

Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Botanické ulici v Hradci králové se může stát vašim oblíbeným odpočinkovým místem. Její krása zatím zůstává tak trochu skryta, i když je veřejnosti volně přístupná každý rok od dubna až do konce října. A co tam najdete? 

Naopak, trochu dál se děti držely od dravců. Ti budili opravdu respekt, stejně jako sokolníci, kteří návštěvníků ukazovali práci s jejich dravci.

U stánku Městských lesů Hradec Králové si každý mohl prověřit své znalosti o lesních rostlinách a zvířatech. A proniknout do tajů léčivých, jedovatých i tropických rostlin bylo snazší v doprovodu odborníka při komentovaných prohlídkách zahrady.

Zahrada léčivých rostlin je od roku 1992 samostatným pracovištěm při Farmaceutické fakultě UK. Celková plocha je 2,5 ha. Zabezpečuje pěstování léčivých rostlin pro pedagogické a výzkumné účely. Zabývá se i sběrem semen léčivých rostlin pro mezinárodní výměnu semen.

Kde zahradu najdete?

Sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Podívejte se na mapu:

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.