Světový unikát! Ve dvorském safari parku se narodilo třetí mládě nosorožce dvourohého za jediný rok

11. březen 2023 08:00

Po cílené odmlce nastal v Safari Parku Dvůr Králové nevídaný boom v chovu nosorožců dvourohých východních. Za jediný rok se tu narodilo třetí mládě. To nemá ve světě obdoby a dvorská mláďata znamenají polovinu všech mláďat narozených v zoologických zahradách v daném období. 

Čtěte také

Zoolog Jiří Hrubý v rozhovoru s redaktorkou Danou Voňkovou slíbil, že nejmladší nosorožčí přírůstek bude brzy k vidění ve venkovním výběhu. Návštěvníci tak budou mít po pěti letech poprvé šanci pozorovat mládě tohoto kriticky ohroženého druhu.

Samec je celkem 49. přírůstkem v chovu nosorožců dvourohých východních ve Dvoře Králové a celkově 58. nosorožcem narozeným v Podkrkonoší. Na svět přišel přesně rok po narození dalšího samce - Kyjeva Edy.

Světový unikát: ve dvorském safari parku se narodilo třetí mládě nosorožce dvourohého za jediný rok

„Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilo,“ říká zoolog Jiří Hrubý.

Chovatelé samci říkají Magashi, podle místa ve rwandské Akageře, kam se v minulosti vrátili dvorští nosorožci. Až to situace dovolí, mládě i s matkou začnou vycházet do expozičního výběhu. Bude to tedy po dlouhých pěti letech, co bude mít veřejnost možnost pozorovat mládě tohoto kriticky ohroženého druhu.

Mládě znamená prvního potomka nového chovného samce Embua, který do safari parku přicestoval na podzim 2020 z anglického Chesteru. Matkou je 17letá Maisha, ta se narodila už ve Dvoře Králové a v minulosti se stala matkou opakovaně, je tedy zkušená.

Čtěte také

Safari park dosud odchoval včetně malého samce 49 mláďat nosorožce dvourohého východního a je ve snahách o jeho záchranu světovou velmocí. V uplynulých letech také opakovaně nosorožci dvourozí ze Dvora Králové zamířili zpět do Afriky, konkrétně do Tanzánie a Rwandy.

Narodilo se tu i devět dalších nosorožců - pět bílých severních, kteří se nikdy v žádné jiné zoo světa nemnožili, dva jižní bílí a dva indičtí. V současnosti žije v safari parku 15 nosorožců dvourohých východních, největší skupina v rámci světových zahrad.

Světový unikát: ve dvorském safari parku se narodilo třetí mládě nosorožce dvourohého za jediný rok
autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související