Vzácné mládě nosorožce černého dostalo ve dvorském safari parku jméno Mihindi podle jezera ve Rwandě

1. leden 2023 08:41

Samička vzácného nosorožce černého se narodila koncem roku 2022 v Safari Parku Dvůr Králové. A právě o ní vám budeme vyprávět první den roku 2023. Trvalo hodinu, než přišla na svět a vážila 28 kilogramů. A jméno má podle názvu jednoho ze čtyř jezer ve Rwandě.

V safari parku se narodil kriticky ohrožený nosorožec černý neboli dvourohý východní

Jak se dozvěděla redaktorka Dana Voňková, zoologovi Jiřímu Hrubému a jeho kolektivu, zabrala v posledních dnech péče o matku Molly a její první mládě hodně času, další starosti jim teď přinese i chystaná rekonstrukce nosorožčí expozice.

Čtěte také

V zázemí safari parku došlo k narození kriticky ohroženého nosorožce černého neboli dvourohého východního. Matka Molly rodila poprvé, ale o mladou samici se dobře stará. Safari park je v chovu těchto zvířat světovou velmocí a několik zvířat již odvezl i zpět do Afriky.

„Jde o samici, která po narození vážila pro svůj druh průměrných 28 kilo. Nedlouho po porodu začala matka Molly mládě kojit a to dodnes dobře prospívá,“ říká zoolog Jiří Hrubý, který má v safari parku chov nosorožců na starosti. „Molly rodila poprvé, a tak ve stáji udržujeme naprostý klid.“ Samice se narodila 13. prosince 2022 krátce po půlnoci.

V safari parku se narodil kriticky ohrožený nosorožec černý neboli dvourohý východní

Otcem je - stejně jako v případě samce Kyjeva z února 2022 - chovný samec Davu. Mládě obývá zázemní stáj a výběh. Nebude k vidění pro návštěvníky. Přesun do expozice není možný - kapacita chovného zařízení je plná z důvodu plánované rekonstrukce dalšího z pavilonů.

Čtěte také

Odchov zatím probíhá bez problémů. Chovatelé proto využili příležitosti a samici Molly, která je díky tréninku ochotná spolupracovat, pravidelně odstřikují mléko, které mrazí. To by mohlo posloužit v případě problémů s odchovy v budoucnu nejen v safari parku, ale také některé z dalších partnerských zahrad.

Safari park dosud odchoval včetně malé samice 48 mláďat nosorožce dvourohého východního a je ve snahách o jeho záchranu světovou velmocí. V uplynulých letech také opakovaně nosorožci dvourozí ze Dvora Králové zamířili zpět do Afriky, konkrétně do Tanzánie a Rwandy.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související