Svět se mění politicky, sociálně a technologicky. S tím souvisí i změny v přírodě, říká cestovatel
Lada Klokočníková přivítala v rozhlasové kavárně v Havlíčkově ulici v Hradci Králové filmaře, režiséra, cestovatele a ředitele Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují Petra Kašpara.
Je to týden, co jsi se vrátil z velké vodácké expedice po řece Omo.
Je to tak. Ještě před týdnem jsme byl v 35 stupních a teď tady za okny padá sníh a je hrozná zima. Tak nevím, na co se mám vlastně aklimatizovat.
Občas se říká, že nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky. Tobě se to ale podařilo, protože první vodácká expedice po řece Omo v Etiopii byla v roce 2007. A teď druhá v roce rok 2024. Je to tedy splněný sen?
Je to částečně splněný sen. Protože my jsme tenkrát sjížděli jinou řeku, ne Omo. Byl to přítok etiopské řeky Omo, která protéká kmenovým územím a oblastmi původních obyvatel Afriky. Nás tenkrát řeka zastavila po velice těžkých sedmých dnech a pluli jsme asi třetinu kaňonu řeky, ale až na Omo jsme se nedostali.
Čtěte také
A když jsem si letos na jaře říkal, že bych se rád na stará kolena vrátil k věcem, co jsem dělal zamlada. Nepůjdeme přeci do důchodu, to má ještě čas. A vlastně ani nevím, proč jsem vymyslel tento úplně nesmyslný nápad vrátit se na řeku do Etiopie. A nevstoupil jsem do stejné řeky, protože jak se obrovsky za poslední roky změnil svět politicky, změnil se i sociálně a technologicky.
Ruku v ruce s tím nastaly i obrovské změny v přírodě. My jsme se tam vrátili po 18 letech, já po 14 letech, protože jsem tam pak byl ještě jednou v městě Bonga, což je správní město na západě Etiopie. Je to oblast, ze které vzešla káva. A Bonga nás přivítala obrovskými přívalovými dešti a lokálními povodněmi. Řeka měla o 2 metry vyšší vodní stav, přesto jsme na ni nastoupili.
Chtěl jsem svým dětem ukázat původní život, který jsme v mém mládí žili my všichni. Dnes je ale život prostě úplně jiný.
Petr Kašpar, filmař, režisér a cestovatel
Kdy jsi se tedy rozhodl do Afriky vrátit? A kdy jste se tam vypravili?
Myšlenka vznikla někdy na začátku května na takové rodinné oslavě. Díval jsem se na svoje děti a říkal jsem si, že bych jim chtěl ukázat nějaký život, který my jsme měli zamlada.
Čtěte také
Když jsme chtěli mít v neděli na oběd kuře, tak mu táta useknul hlavu a já ho musel oškubat. Nebo když jsme měli mít brambory, tak jsem musel v jejich věku sedět na schodech a ty brambory oškrábat.
Moje děti tam seděly s telefonem v ruce, protože jsem na ně neměl čas, něco jsem pomáhal rodičům, ale přesto jsem je sledoval a říkal jsem si, kam se to posunulo. Tedy to byla první taková motivace. Chtěl jsem svým dětem ukázat původní život, který jsme žili my všichni. Dnes je ale život prostě úplně jiný.
A lákalo mne ono kmenové území, kde ti lidé žijí pro nás v chudobě, žijí tím starodávným způsobem v chýších. Ale funguje tam nějaký systém, děcka nemají oblečení, žijí nahé, mají tam teplo, rodina tam funguje, není ovlivněna dnešním spěchem a shonem, není ovlivněná hračkami a šidítky, který my dětem nabízíme. Tak to byla hlavní motivace.
Celý rozhovor Lady Klokočníkové s filmařem, režisérem, cestovatelem a ředitelem Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují Peter Kašparem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Moderátor a cestovatel s nezaměnitelným hlasem Vladimír Kroc aneb Od dětství na cestách po světě
Představit dalšího hosta pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" je nejjednodušší tak, že ho necháte promluvit. A hlas si spojíte se jménem Vladimír Kroc.
-
Cestovatel Jiří Kalát: Každá země má spoustu krás, které člověk pozná až na druhé, třetí ochutnání
Jiří Kalát na svoji první cestu vyrazil stopem ještě na střední škole. Cestování se stalo součástí jeho života už před 20 lety. Navštívil mnohé země, pracoval na Aljašce.
-
Život plný dobrodružství. Kolik knih vydal během čtyřicetiletého putování cestovatel Leoš Šimánek?
Cestovatelem se může stát každý. Ne každý se ale vydá do míst, kde před ním ještě nikdo nebyl, zvolí netradiční způsob přepravy a vezme s sebou na expedici celou rodinu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.