Strom roku v Machově na Náchodsku ošetřili odborníci. Rouby z jabloně můžete mít i vy na své zahradě

23. duben 2021 09:26

Více než sedmdesátiletá jabloň v Machově na Náchodsku není v dobré kondici. Bez zásahu arboristů by jí proto mohla v brzké době hrozit zkáza. Jde přitom o loňského vítěze celorepublikové ankety Strom roku. Teď si jabloň navíc mohou lidé oživit i na vlastní zahradě. Jak? 

Arborista Václav Štojdl se pustil spolu se svým kolegou do omlazení machovské jabloně. V jakém stavu je tento oceňovaný strom?

Čtěte také

„Teď se jedná o to, zajistiti tuto jabloň staticky. Protože na bázi stromu je v podstatě otevřená dutina s aktivní infekcí. To znamená, že je strom velice významně poškozen. A když se podíváte do koruny stromu, tak téměř všechny pupeny jsou před vyražením. Takže vitalita jabloně je úžasná. Tak si myslím, že si tuhle péči strom zaslouží."

Silvie Zeinerová Sanža je člověk, který přivezl odměnu v podobě arboristů. To nyní pracují a pomáhají stromu.
„Jsem koordinátorkou ankety Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství. Machovská jabloň je vítězem posledního ročníku ankety a je to současně první ovocný strom, který za celou dobu tuto anketu vyhrál."

„My z toho máme velkou radost, protože anketa má za cíl vybírat stromy se silným příběhem a komunitou. Tato jabloň právě prokázala, jak je důležité mít kolem sebe dobré lidi. A zase naopak jak je pro lidi důležité mít svoji jabloň."

Kolem stromu se pohybuje spousta lidí. Mezi nimi také Mirka Soldánová z místní akční skupiny Stolové hory. Všechny odřezky vzniklé prací arboristů budou zachovány.

„Budou zachovány a nabídli jsme je jako rouby. Jde o odrůdu Blenheimská reneta, kožená jablka tedy zimní. Jsou velmi vhodná do štrůdlů."

Čtěte také

Ty rouby jsou tedy k dispozici komukoliv, kdo o ně projeví zájem?
„Určitě. Chtěli jsme, aby každý měl tu možnost mít kousek Stromu roku na své zahradě."

Mezi ty, kteří budou mít Strom roku na své zahradě patří také Martina Frydrychová.
„Když jsem si přečetla, že mohu získat roub ze Stromu roku na svoji zahradu, tak jsme si říkala, že asi větší podnět ve svém životě k navázání naší rodinné tradice už mít nebudu. Protože můj dědeček byl dlouhé roky členem polických zahrádkářů a hodně se tomu věnoval."

„Díky internetu mám spoustu teoretických znalostí. A teď to bude můj první praktický pokus navázat na dědu," usmívá se Martina Frydrychová.

Zájemci o roby ze staré machovské jabloně se mohou stále ještě hlásit. Stačí kontaktovat místní akční skupinu Stolové hory.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související