Strážci Krkonošského národního parku dohlíží na turisty a pořádek i z koňského hřbetu
Strážci Krkonošského národního parku se vydávají na pochůzky také na koních. A to hlavně do hřebenových partií, kde se pohybuje nejvíc turistů. Jezdí na huculských koních, kteří pohyb v náročném terénu zvládají velmi dobře. Strážci dohlíží na turisty, aby chodili pouze po vyznačených cestách, nejezdili na bicyklech kde nesmí a dodržovali veškerá pravidla daná správou parku.
Hlídky na koních se v Krkonoších osvědčují. Zviditelní nás to, říká strážce
Už třetí rok se mohou lidé v Krkonošském národním parku setkat se strážci na koních. Jejich přítomnost na frekventovaných cestách by měla přimět turisty, aby dodržovali pravidla parku, neodhazovali odpadky a drželi se na vyznačených cestách. Zhruba jednou týdně vyráží do terénu celkem sedm strážců na huculských koních.
Sami strážci tvrdí, že z koňského sedla mají lepší rozhled, než když do terénu vyráží pěšky. Právě dorazili na Zlaté návrší poblíž mohyly Hanče a Vrbaty. Nepřijeli ale sami. Přijeli i s vozíkem, ze kterého vyvedli koně.
David Papík začíná strojit prvního koně a tím je dvanáctiletý Šemík: „První, co je nutné udělat, ty koně důkladně vyčistit. Samozřejmě, také jim ošetřit kopyta, aby neměli nějaký kamínek zaražený v noze a tak podobně. A začneme strojit. Dáme dečku, sedlo, přidáme brašny, nauzdíme. V těch brašnách vozíme to nejnutnější vybavení. Hlavně je tam lékárnička. Kdyby se někomu něco stalo, ať máme možnost pomoci. Jsou tak také pokutové bloky, kdybychom museli něco řešit."
Alžběta Karbusická, majitelka koní, dnes doprovází strážce při jejich vyjížďce. Co je to za plemeno?
„Je to hucul, horské primitivní plemeno. Které se speciálně chováno pro pohyb v horském terénu, to je to, co dokáží nejlépe. Zdobí je obratnost, vytrvalost, odolnost. A také dobrý charakter.
Hlídka na koních už dorazila až k prameni Labe. Aleš Ramach obhlíží se sedla situaci. Jak to v pěkných slunečních letních dnech na hřebenech hor vypadá?
„Kontrolujeme, jestli lidé nevychází z předepsaných cest do travnatých porostů kolem pramenu Labe. Aby se v první zóně národního parku drželi na cestách, kde mají být. Protože je zákaz vstupu mimo cesty."
Na jaké problémy v těchto dnech horští strážci nejčastěji naráží?
„Většinou to jsou vjezdy aut do zákazů. To je v dnešní době ta nejčastější příčina," doplňuje Aleš Ramach.
Při jedné vyjížďce na koních stráví strážci v sedle zhruba sedm hodin. Tyto kontroly plánují dělat až do konce podzimu.
Související
-
Stárneme spolu. Vytvořením místa pro setkávání seniorů a vysloužilých koní si plním sen
Co mají senioři a vysloužilí koně společného? Pro koho je tento projekt určen? Jak se získávají zvířata pro projekt Stárneme spolu? Je náročná péče o starší koně?
-
Císař Rudolf II. stál u zrodu našeho národního pokladu, chovu starokladrubských koní
Naším dalším letním prázdninovým tipem na pěkný výlet jsou Kladruby nad Labem. Tamní národní hřebčín patří k celosvětově nejstarším chovným hřebčínům.
-
Divocí koně na Josefovských loukách. Spásáním vegetace a narušováním terénu pomohou ptákům
Divocí exmoorští koně budou do Ptačího parku Josefovské louky vypuštěni v sobotu 20. ledna. Ptačí park Josefovské louky prochází razantním rozvojem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ševčíka a další národohospodáře zkritizovali všichni děkani VŠE. ‚Prohlubují izolaci fakulty,‘ píší
-
Jurečka bude obhajovat funkci předsedy KDU-ČSL. O post se uchází i Výborný
-
ŽIVĚ: Fotbalisty Slavie čeká druhý duel v Evropské lize, na stadionu v Edenu hostí nizozemský Ajax
-
Něco jako úkryt nebo sirény v Libanonu není. Lidé jsou odkázáni sami na sebe, řekl zpravodaj v Bejrútu