Sto let je jen začátek. V hradeckém muzeu se ponoříte do historie rozhlasového vysílání u nás
Dnes vás zdravíme z Muzea východních Čech v Hradci Králové. Ne náhodou, protože právě tady v historické budově muzea jsme zahájili výstavu ke stoletému výročí rozhlasu. Co na ní uvidíte? A protože dnes také začíná 19. ročník festivalu Muzejních nocí, tak vás na spoustu míst v regionu také pozveme.
Český rozhlas slaví v letošním roce 100 let od zahájení pravidelného vysílání. A toto významné výročí připomíná až do poloviny června všem návštěvníkům v Muzeu východních Čech v Hradci Králové také výstava s názvem Sto let je jen začátek, která byla zahájena vernisáží přesně v den výročí, tedy ve čtvrtek 18. května.
My jsme na slovo rozhlas pyšní, protož rááádiíí jsou u nás desítky, ale rozhlas pouze jeden.
Jiří Kánský, ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové
Historická budova Muzea východních Čech byla postavena v letech 1909-1912 podle plánů význačného českého architekta Jana Kotěry a v roce 1995 byla prohlášena národní kulturní památkou.
Čtěte také
V pátek 19. května si ji můžete přijít prohlédnout a zůstat v Muzeu východních Čech až do noci, protože se koná Královéhradecká muzejní noc 2023!
Od 18 do 24 hodin na vás čeká pestrý program spojený s výstavou Měnící se svět.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové je největší muzeem v Královéhradeckém kraji s celokrajskou působností. Je zřízeno za účelem získávat, shromažďovat, trvale uchovávat, evidovat, odborně zpracovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy.
V současné době má muzeum v archeologických, přírodovědeckých a historických sbírkách přibližně 3 miliony sbírkových předmětů, včetně předmětů zařazených do doprovodné dokumentace.
Čtěte také
Vedle dlouhodobých expozic muzeum pořádá ročně 10 až 15 tematických výstav a řadu kulturních a společenských akcí, vydává periodické i neperiodické publikace a organizuje odborné konference a semináře.
Rozhlas slaví sto let, ovšem české slovo rozhlas vzniklo až v roce 1924, kdy Radiojournal vypsal soutěž na české pojmenování nového sdělovacího prostředku. Slovo „rozhlas" použil poprvé redaktor Národních listů Richard Durdil ve svém článku z 21. května 1924.
„My jsme ale na slovo rozhlas pyšní, protož rááádiíí jsou u nás desítky, ale rozhlas pouze jeden,“ usmívá se Jiří Kánský, ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice.
Celý přenos z historické budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové si můžete poslechnout měsíc v našem archivu celodenních záznamů. Stačí si najít příslušný den 19. května a vysílání mezi 9:00 až 12:00 hodinou.
Související
-
Hradečtí rozhlasáci vzpomínají a hledí do budoucnosti. Oslavy 100 let rozhlasového vysílání u nás
Český rozhlas slaví v letošním roce 100 let od zahájení pravidelného vysílání. Toto významné výročí si Český rozhlas Hradec Králové připomene hned několika akcemi.
-
Ještě v roce 1929 to byl hostinec s dámskou společností. Teď Tady bydlí Český rozhlas Hradec Králové
Domovem hradeckému studiu je od roku 1999 dům za hradeckým Tyršovým mostem. Dům má bohatou a lechtivou historii. Při přestavbě se tady „vyřádili" dva architekti.
-
Reportážní procházka po studiu Československého rozhlasu Hradec Králové v roce 1967
Pojďte k nám na návštěvu. Reportážní procházka po studiu Československého rozhlasu Hradec Králové ve Vrchlického ulici z roku 1967.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka