Spotřebitelský rádce Josef Černý a jeho rozhlasová poradna. Koupě, ale i prodej použitého zboží

21. červenec 2020

Nenecháme si výrobek předvést, ačkoliv to zákon umožňuje, přineseme ho domů a zjistíme že má vadu. Co dělat? Samostatnou kapitolou jsou boty, kdy je potřeba vybírat nejen velikost a barvu, ale i účel, pro který je budeme používat.

Spotřebitelský rádce Josef Černý hostem naší radioporadny. Máte problémy s nakoupeným zbožím? Nemůžete se s prodejcem domluvit? Neváhejte a zeptejte se.

Čtěte také

Nevezmete si doklad o koupi, neřeknete si o něj, případně ho ztratíte nebo necháte vyblednout, čímž se podstatně zhorší vaše postavení při reklamaci. To platí především při nákupu na tržnici.

Při nákupu přes internet většina spotřebitelů okamžitě vyhodí obal což je chyba, můžeme ho potřebovat pro vrácení.

Někteří spotřebitelé si pletou e-shop s půjčovnou, to znamená, že si koupí kameru nebo navigaci, odjedou s tím dovolenou a pak věc chtějí ve čtrnáctidenní lhůtě vrátit. Je potřeba si uvědomit, k čemu vlastně ona lhůta slouží.

Koupě, ale i prodej použitého zboží

Většina lidí se domnívá, že pokud prodá použitou věc, ať už na inzerát nebo v bazaru, převzetím peněz to pro ně končí.

Čtěte také

Zrovna tak se nechá přesvědčit prodejcem, že se jedná o použitou věc, která je tudíž automaticky bez záruky.

Při nákupu pro firmu se mnoho, zvláště drobných podnikatelů domnívá, že na kupovaný výrobek má automaticky dvouletou záruku.

Při čtení reklamních letáků se lidé soustředí pouze na velké nápisy a drobným písmenům už nevěnují pozornost. To je chyba.

Josef Černý

Celou radioporadnu s Josefem Černým si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.