Splněný sen! Jakub Chaloupský z Hradce Králové je juniorským mistrem světa v orientačním běhu

20. září 2023

Naším hostem je Jakub Chaloupský, juniorský mistr světa v orientačním běhu. Dvacetiletý reprezentant z Hradce Králové má za sebou už mnoho úspěchů, mimo jiné několik titulů z mistrovství republiky. A před prázdninami bylo juniorské mistrovství světa jeho hlavním cílem tohoto roku. 

Moc gratulujeme k úspěchu. Juniorské mistrovství světa v orientačním běhu se konalo v červenci v Rumunsku a čeští junioři získali na klasické trati zlaté medaile v obou kategoriích. Zvítězili Lucie Dittrichová a Jakub Chaloupský. Ještě předtím na krátké trati oba získali stříbro. Jak se na to zpětně díváte? Je to dosavadní vrchol vaší kariéry?
Moc děkuji za gratulace. Vnímám to jako prozatímní největší úspěch mé kariéry, podařil se mi tam opravdu velmi dobrý výsledek, ke kterému jsem směřoval svůj prozatímní trénink. Vyšlo to asi nejlépe, jak vůbec mohlo. Že jsme s kolegyní z týmu Lucií Dittrichovou oba nejdříve získali stříbrnou medaili a potom jsme ještě oba vyhráli klasickou trať. Je to splněný sen.

Orientační běh se rozděluje na dvě větve, kdy se disciplíny konají v lese a ve městech. Musím říct, že více mě baví závody v lese.
Jakub Chaloupský, juniorský mistr světa v orientačním běhu

Jakube, vy jste z Hradce Králové, takže závodíte za českou reprezentaci pochopitelně, tréninkovou základnu máte tady v Hradci pořád?
Nyní už tomu tak úplně není, protože studuji na České zemědělské univerzitě v Praze. Tedy dá se říct, že mám teď dvě základny, trénuji v Praze a pak i někdy v Hradci, kombinuji to. V Praze trénuji s větší skupinou orientačních běžců, ale zase tady v Hradci mám svůj rodný klub OK 99 Hradec Králové. Jsem s ním stále v kontaktu.

Jakub Chaloupský ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Prý také ještě závodíte za nějaký švédský klub?
Je to tak. V orientačním běhu se dá závodit za více klubů. Takže závodím ještě za švédský klub IKHP Huskvarna, což je klub na jihu velkého jezera Vättern. A musím říct, že mi to určitě prospívá, jsem rád, že mohu být součástí i jiného klubu než jen u nás v Česku.

Čtěte také

Pojďte nás trochu zasvětit do tajů orientačního běhu. Vy jste zlato bral na klasické trati. Ta je tedy delší oproti krátkému závodu, ze kterého bylo stříbro?
Je to skoro trojnásobek toho času. Krátká trať se běhá v mé kategorii kolem 25 minut, a pak ta klasická trať bývá až kolem 70 minut. Takže je to docela velký rozdíl. Na klasické trati musíte už výrazně prokázat fyzickou zdatnost, oproti tomu na krátké trati záleží mnohdy převážně na orientaci.

Jak vypadá v současnosti orientační běh? Stále se běhá s mapou na čas, musíte absolvovat nějaké kontroly. Nebo už do toho zasahují i moderní technologie?
Princip tohoto sportu je stále stejný, běháte s mapou a kombinujete rychlý běh s orientací v terénu. Co je v našem sportu jiné, že přibývají takové nestandardní disciplíny, které se běhají už ve městech. Orientační běh se rozděluje na takové dvě větve, kdy se disciplíny konají v lese a pak zase ve městech. A tím to je trochu jiné, v městech jsou ty vzdálenosti výrazně kratší, běhá se to za kratší časový úsek a celé se to zrychluje.

Záleží, kolik chyb uděláte a jak rychle jste schopen trať absolvovat. Čím méně chyb, tím strávíte v závodě méně času. To je klíč k úspěchu.
Jakub Chaloupský, juniorský mistr světa v orientačním běhu

Vy tedy zkoušíte obě dvě disciplíny? Která z nich vám je bližší?
Pořád se to snažím kombinovat, ale není úplně snadné udržovat výkonnost v obou disciplínách. Ale musím říct, že více mě baví závody v lese, tam se cítím příjemněji. Asi to budu v budoucnosti možná přeci jen více směřovat tam než do města.

Jakube, jak dlouho ještě můžete závodit mezi juniory? Už se chystáte na přestup mezi dospěláky?
Bohužel, tento rok byl pro mě v juniorské kategorii poslední. Byl to tedy přelomový rok, protože se přesouvám do dospělé kategorie. Letos už jsem si mohl vyzkoušet i pár dospělých závodů a musím říct, že to byl opravdu velký skok. Tedy ten příští rok bude pro mě velice náročný, ale těším se na to. A doufám, že se mi povede onen přechod překonat a budu schopen se zase dobře umístit i mezi dospělými.

Čtěte také

Zrovna příští rok má být mistrovství světa juniorů v České republice, ale to už vy budete mezi dospěláky.
Ano, bohužel, juniorské mistrovství světa v České republice už nestihnu, takže budu závody sledovat jako divák nebo jako pořadatel.

Váš závod je založený na schopnosti číst mapu a rychle reagovat na terén. A samozřejmě rychle běžet. Můžeme nám popsat nějakou konkrétní situaci? Už jste také někdy zabloudil?
Dříve jsem bloudil opravdu hodně, nyní už se tomu ani nedá říkat bloudění, spíše je to ztráta času tím, že nevím přesně, kde jsem. Ale většinou ty chyby nebývají větší. A při závodě potom váš úspěch závisí hlavně na tom, kolik chyb uděláte a jak rychle jste schopen trať absolvovat. Čím méně chyb děláte, tím strávíte v závodě méně času. To je klíč k úspěchu.

Z čeho všeho se skládají vaše tréninky? Je to jen o běhání?
Rozhodně to není jen o běhání. Snažím se zároveň dělat i trochu jiné sporty, abych trénoval všestrannost a tak předcházel třeba zraněním. Rád jezdím na kole, lezu po skalách nebo třeba i běžkuji v zimě.

Ve Skandinávii jsou terény hodně obtížné. Protože jsou detailní a je těžké se v nich správně orientovat, neztratit pozornost a nechybovat.
Jakub Chaloupský, juniorský mistr světa v orientačním běhu

Kolik času musíte tréninku věnovat? Sport děláte vrcholově, k tomu ještě vysoká škola, jak se to dá skloubit?
Snadné to úplně není. Každý den trénuji, buď běhám, nebo dělám nějaký jiný sport. A když mám den volna, tak musím regenerovat, tedy každý večer se protahovat, abych poskytl svému tělu odpočinek a byl schopný zase pokračovat v tréninku.

Mistrovství světa juniorů se konalo v Rumunsku, liší se hodně český les od rumunského?
Český les je zrovna s tím rumunským docela podobný, ale terény všeobecně v jiných zemích se velmi liší. Například ve Skandinávii jsou terény naprosto odlišné a unikátní, pro nás velice obtížné. Protože jsou velmi detailní a je velice těžké se tam správně orientovat, neztratit pozornost a pak nechybovat.

Čtěte také

Jaké jsou vztahy v tomto sportu? Pomáháte si třeba se soupeři, když se potkáte a někdo bloudí?
Úplně bych neříkal, že si navzájem pomáháme, ale když se seběhnou dva závodníci, což se může stát, protože časový interval startu nebývá tak veliký, a pokud závodník startující před vámi, chybuje, tak ho můžete doběhnout a pak třeba zbytek trati absolvujete společně. A většinou onen závodník většinou, kterého doběhnete, tak pak běží za vámi a vy mu pomáháte k lepšímu výsledku. Dá se tomu tedy možná i říct pomáhání. Nebo vám může někdo pomoci v tom, že třeba vidí kontrolu dříve než vy, tak si můžete navzájem trochu pomáhat.

Vaším cílem je tedy teď uspět i v dospělácké kategorii. Máte ale hodně práce s vysokou školou, přesto chcete zůstat u orientačního běhu?
Přesně tak. Rád bych pokračoval ve studiu na vysoké škole a zároveň se věnoval i orientačnímu běhu, dokud to jen půjde. Dokud mě to bude bavit a dokud mi zdraví bude sloužit.

Jakub Chaloupský a Jana Kudyvejsová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tak přejeme, ať se to ještě dlouho daří. Naším hostem byl Jakub Chalupský, juniorský mistr světa v orientačním běhu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související