Skryté nebezpečí na silnicích. Srážka se zvěří je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod
Scénář v těchto případech je pokaždé stejný, kdy ze silničního příkopu z vyšší vegetace bezprostředně před vozidlo vběhne lesní zvěř. Řidiči ve většině případů již nestačí zareagovat a zabránit samotnému střetu. Nutno podotknout, že ne vždy se tyto nehody obejdou bez zranění.
Jen od začátku letošního roku do konce března dopravní policisté v Královéhradeckém kraji evidují již 199 případů střetů se zvěří z celkového počtu 1062 dopravních nehod. Za loňský rok je evidováno celkem 1007 případů z celkového počtu 5191 dopravních nehod. Za uplynulý víkend dopravní policisté zaznamenali v rámci našeho kraje celkem 30 výjezdů k dopravní nehodě se zvěří.
Čtěte také
Názorným příkladem je dopravní nehoda ze dne 4. dubna 2020, ke které došlo krátce před desátou hodinou dopolední na silnici I. třídy číslo 35 u Bílska.
Dvaadvacetiletá řidička osobního motorového vozidla Hyundai v tu dobu jela ve směru od Hořic na Ostroměř. Na přímém úseku silnice jí náhle do jízdní dráhy vběhl z levé strany srnec. Na tuto situaci řidička již nestačila nijak zareagovat a přední částí vozidla narazila do zvířete. To na místě uhynulo. Ke zranění osob naštěstí nedošlo. Policisty provedená dechová zkouška u řidičky vyloučila požití alkoholu. Předběžná škoda byla předběžně stanovena na částku 75 tisíc korun.
Policisté opětovně upozorňují všechny řidiče:
Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce.
Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví.Čtěte také
Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.
Pokud již k nehodě se zvířetem došlo, je zapotřebí učinit opatření jako při kterékoliv jiné dopravní nehodě. Rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník a jedná-li se o střet zejména s velkým zvířetem, přivolat policii. Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vám způsobit zranění.
Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu. V případě nahlášení takovéhoto střetu policii se o tento úkon postarají sami policisté.
Mějte na paměti, že střet se zvěří je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod.
Související
-
U polních cest se v poslední době často sází nové stromy. Jsou útočištěm lesní zvěře, ptáků i hmyzu
Sucho a zadržení vody v krajině, stejně tak úbytek lesní zvěře, ptáků a hmyzu. Právě to jsou pro mnoho laiků i odborníků velká témata posledních let.
-
V Královéhradeckém kraji přibývá srážek aut se zvěří, lesníci...
V Královéhradeckém kraji přibývá nehod, při kterých se srazí auto se zvěří. Jen loni šetřili policisté takových případů 380. Může za to třeba přemnožená zvěř, ale t...
-
V Královéhradeckém kraji se množí nehody aut se zvěří
Na podzim se množí počet nehod aut se zvěří. V Královéhradeckém kraji stoupl počet takových nehod za poslední tři roky skoro o polovinu. Většina se naštěstí obešla ...
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.