Sekaná plněná vepřovou panenkou - maso různých chutí a vůní

Sekaná. Zdálo by se, že je to obyčejné, jednoduché jídlo. Z vybraných surovin ve správném poměru z ní ovšem můžete vykouzlit pokrm de luxe, po kterém se ve vaší kuchyni jen zapráší! U sekané ale platí pravidlo ,všeho s mírou' víc než kdekoli jinde. Solte a kořeňte proto přiměřeně!

Sekaná pečeně, častěji pouze "sekaná" je pokrm připravovaný z mletého masa. Lze pro něj použít jakýkoliv druh masa.

Sekaná byla známá v českých zemích již od středověku. Jednalo se však o luxusní jídlo, které se nemlelo, ale ručně nadrobno sekalo výhradně z kýty či svíčkové. Posun nastal až po vynálezu mlýnku na maso. Do sekané se mlely i méně hodnotné či levné druhy masa, bůček, ořezy z žeber a další.

A tak pro vás dnes máme velmi zajímavý recept v kterém se snoubí chuť mletého masa s krásně propečeným vepřovým.

Budete potřebovat tyto suroviny:

1/2 kg mletého masa mix (ideálně půl na půl vepřové a hovězí maso)
obvyklé koření (sůl, pepř, majoránka)
vajíčko
trochu strouhanky
jedna vepřová panenka obalená zelenými bylinkami (pažitkou, petrželkou, tymiánem - vše dle chuti)

Postup přípravy sekané plněné vepřovou panenkou:
Mleté maso vymícháme s vajíčkem, kořením a trochou strouhanky (na ideální hustotu masové směsky). Na mikroténovou folii ho rozprostřeme do výšky cca 1cm, na délku koupené vepřové panenky. Vepřovou panenku položíme na masovou směs.
Zabalíme do rolády a dáme péct. Pečeme cca 45 minut. Necháme odpočinout, pak můžeme krájet na plátky a podávat s chlebem na pikniku, nebo s různě upravenými bramborami doma. K masové roládě podáváme zeleninu dle chuti. Vepřová panenka v roládě je šťavnatá a opravdu moc dobrá.

TIPY jak na správnou sekanou:

Zkuste pro jednou nekupovat předem připravené, zatavané balíčky mletého masa - místo toho si vyberte kvalitní čerstvé maso a sami si ho namelte. Poznáte ten rozdíl! A pak: dobré maso = polovina práce za vámi. Maso umelte dvakrát za sebou. Bude tak jemnější a lépe se spojí. Pokud doma nemáte mlýnek na maso, neboj- te se požádat řezníka. Ten, ke kterému se budete vracet, vám rád vyhoví.

Ani mastná, ani příliš suchá, ideální konzistence, barva i chuť - taková je sekaná upečená z vepřové- ho a hovězího masa půl na půl. Pokud nemusíte hovězí, přidejte ho k vepřovému jen v poměru 1:3. Ani ho neucítíte, a sekaná přitom nebude tučná.

Sekaná (ilustrační foto)

Mnoho tradičních receptů na sekanou uvádí místo strouhanky kostičky housky, dopředu namočené v mléce. Strouhanka vám urychlí a usnadní práci, přitom tahle záměna nebude mít žádný vliv na chuť. A pak: vždycky máte po ruce mléko, jako poslední záchranu, když směs nedrží pohromadě.

Jedna velká šiška sice působí impozantně, praktičtější je však vytvarovat několik menších: jednak je můžete snáz uchovat na později, jednak jsou vhodnější na servírování zastudena. Koleček bude víc a na obložené míse budou líp vypadat. Při větším počtu udělejte šišky stejně velké, aby se stejně i propekly.

Popraskaná sekaná nevypadá dobře a vyteče z ní příliš mnoho šťávy - šišku proto před pečením potřete bílkem. Nejlepší je na to klasická mašlovačka z husího peří.

Sekanou při pečení ničím nezakrývejte, naopak ji nezapomeňte podlévat.

autor: Zdeňka Kabourková

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...