Sedloňov a výtvarnice Jarmila Haldová, „žena tisíce zájmů“, patří neodmyslitelně k sobě
Sedloňov je malebná vesnička v údolí Zlatého potoka v srdci Orlických hor. Znají ji hlavně milovníci zimních sportů, ale je i východiskem pro turistiku v každém ročním období. Za kulturou a historií se tam můžete vydat do bývalé sedloňovské školy, kde je dnes také síň místní znamenité výtvarnice a řezbářky Jarmily Haldové. (repríza z roku 2019)
Jarmila Haldová k Sedloňovu neodmyslitelně patří. Narodila se v roce 1951 v Praze, ale v roce 1975 se se svou rodinou usadila na úpatí Orlických hor. Její ilustrace doprovodily řadu knih pohádek a pověstí z Orlických hor.
Měšťanský betlém Jarmily Haldové mají v Novém Městě nad Metují. Jsou v něm vyřezáni místní lidé
V čase adventu bychom měli trochu ztišit mysl a výrazně zpomalit. Alespoň trochu ubrat z toho drtivého tempa, kterým se život na této planetě v poslední době řítí, těžko říct, kam. Během chvilky víme o všem, co se stane na druhé straně zeměkoule. Když se před více než dvěma tisíci lety narodil Ježíš, trvalo několik set let, než se ta „novinka" roznesla po světě.
V řezbářské dílně pak pod jejíma rukama vznikají reliéfy více než stovky českých panovníků, kteří ovlivnili vývoj našeho národa, ale také betlémské postavičky nebo loutky.
Nejrozměrnější dílo vytvořila Jarmila Haldová v roce 2010. Návštěvníci ho mohou vidět na čelní stěně obřadní síně místního obecního úřadu, který také sídlí v bývalé škole. Malba připomíná dvě pověsti z historie Sedloňova: stavbu 300 let starého kostela, na které se údajně podíleli andělé, a vznik sedloňovského znaku se sedlem a lilií.
Ta vypráví o tom, jak si šlechtic z opočenského zámku vyjel do svých lesů a ztratil zlatem vyšívané sedlo. V lesích kolem dnešního Sedloňova žili uhlíři, kteří vyráběli v milířích dřevěné uhlí. Jeden z nich v lese zlaté sedlo našel, a protože to byl sice chudý, ale poctivý muž, donesl svůj nález na opočenský zámek. Za svou poctivost byl odměněn a na památku této události dostala vesnice jméno Sedloňov a erb se zlatým sedlem a lilií.
Existuje ale i jednodušší vysvětlení: obec leží v horském sedle, tedy v horském údolí. Nejpravděpodobnější je však verze, že se Sedloňovu dřív říkalo Nové sídlo - tedy starou češtinou Siedlo nové.
Když se v Sedloňově domlouvali na vzniku minimuzea v bývalé škole a chtěli představit zdejší tradice a významné osobnosti, zákonitě došli i ke jménu Jarmily Haldové, "ženy tisíce zájmů", která celý svůj život tvoří hlavně srdcem a nehledí na zisk. Bylo tedy jasné, že část prostoru věnují právě jejímu dílu.
Haldové výtvarný rukopis se tam ale nakonec krásně propojil i s místní historií, s připomínkou divadla, pro které paní Jarmila tvořila plakáty a scénografii, s ilustracemi k pohádkovým knížkám a k pověstem, k botanickým monografiím nebo k začátkům lyžování v Orlických horách.
V expozici památníku obce Sedloňov jsou k vidění kostýmy místních ochotníků a další předměty a materiály spojené s divadlem, historické dokumenty jako doklad doby, v níž v této obci vedle sebe dlouho pokojně žili Češi a Němci, a také pomůcky, které připomínají vývoj zdejší školní výuky.
Návštěvu s průvodkyní si můžete ve všední dny dohodnout přímo na obecním úřadě, který v bývalé škole sídlí.
Související
-
Spolek podkrkonošských výtvarníků spojuje láska k umění. Tvorba je pro ně koníčkem
První podzimní výstavou v zámecké galerii Regionálního muzea v Jičíně je "Průřez tvorbou" členů Spolku podkrkonořských výtvarníků, zahrnující tvorbu více než 30 autorů.
-
Podoby české moderny zachytil a zvěčnil ve svém díle výtvarník a sochař Vladimír Preclík
V Galerii moderního umění v Hradci Králové najdete na několika metrech čtverečných více než desítku velikánů českého kulturního života, jak je zvěčnil Vladimír Preclík.
-
Kostýmní výtvarnice Simona Rybáková získala ocenění WSD 2017...
Kostýmní výtvarnice Simona Rybáková uspěla na světové výstavě scénografie World Stage Design 2017 in Taipei. Za projekt "3+1 LOVE", který prezentoval tři inscenace ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka