S rozhlasem usíná i vstává náruživý radioamatér, osmdesátiletý Jan Drahoňovský. A sbírá stará rádia
K letošnímu stému výročí pravidelného rozhlasového vysílání navštívila redaktorka Vlaďka Wildová dlouholetého sběratele historické radiotechniky a příbuzných oborů. Jan Drahoňovský starší, sběratel historických rádií a radiotechniky, radioamatér z Lomnice nad Popelkou vlastní unikátní sbírku historických rádií a telegrafů. Zajímají ho i všechny přenosy: telefony, telegrafy, krátkovlnné vysílání.
S poslechem rozhlasového vysílání začínal dnes osmdesátiletý Jan Drahoňovský už v dětství přes nejjednodušší přijímač - krystalku. „Důležitý je tam krystalový detektor, kde většinou býval kamínek z galenitu. Nepostradatelná byla pochopitelně i sluchátka. Vysílání se dá s krystalkou zachytit i dnes, ale jen s přispěním nejsilnějších vysílačů.“
V rodné obci, v Želechách, jen kousek od Lomnice nad Popelkou, kde školák Jan psal úkoly ve svitu petrolejek (elektřina ještě nebyla zavedena), paradoxně přilnul k rádiím. Jeho soused totiž vyráběl krystalky na baterie a právě u něj ve sluchátkách poprvé zaslechl rozhlasové zprávy. Tehdy začal se sousedovou pomocí „bastlit" své první přijímače.
Sloužily našim předkům, obdiv zaslouží i dnes
Čtěte také
Jan Drahoňovský začal historická rádia sbírat kolem roku 1975: „Bylo to už dost pozdě, protože nástup tranzistorů do rádií a dalších elektronických přístrojů začal už několik let předtím. Kolem roku sedmdesát se proto lidé zbavovali starých rádií s lampami a všude jich bylo plno, protože zájem byl o moderní přístroje.“
I přesto zdobí sbírku Jana Drahoňovského skvosty, jichž si cení a které se stávají klenoty výstav k rozhlasovým výročím. To letošní stoleté je podle příznivce rozhlasového vysílání obzvlášť mimořádné. Sběratel proto chystá letní reprezentativní výstavu k tomuto výročí v Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou.
Radioamatér se umí propojit s celým světem
Kromě sběratelské vášně holduje Jan Drahoňovský radioamatérskému vysílání a navazování spojení se stanicemi po celém světě. Koncesi pro amatérské vysílání získal v roce 1964 a od té doby se mu věnuje.
„Spojení mám tisíce, ale důležitější je, s kolika zeměmi se mi podaří se propojit. Teď jich mám potvrzeno 250,“ rekapituluje Jan Drahoňovský a ukazuje mi kartičky, které si mezi sebou radioamatéři posílají. Jsou mimo jiné z Itálie, Austrálie, Japonska i Nového Zélandu.
Čtěte také
Sběratel Jan pochopitelně zápolí i s prostorem pro uskladnění svých sbírek. Kromě historických rádií a příslušenství totiž nashromáždil i telefony, vojenské i civilní radiostanice, magnetofony, gramofony a všemožné příslušenství, ale také metály a motorky. Není troškař, ale věří, že se potomci postarají o to, aby sbírky neskončily v propadlišti dějin.
„Občas si z nostalgie nějaké to ještě funkční historické rádio pustím, abych slyšel, jak praská a šumí a vrátil se do dětství. Běžně ale poslouchám jen moderní rádia s čistým zvukem,“ usmívá se Jan Drahoňovský a dodává, že někdejší Československý rozhlas zahájil pravidelné vysílání v květnu 1923, a to jako jeden z prvních v Evropě, hned po Angličanech.
Sbíral a sbírá proto, že ho to těší, ale také proto, aby dal přístroje do „pucu" a zachoval je pro příští generace. Nechce proto používat neoriginální součástky. Jeho nejstarší sbírkové předměty pamatují ještě dobu rakouského mocnářství.
K připomenutí stoletého rozhlasového vysílání zve Jan Drahoňovský na výstavu, která v Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou začne v červnu.
„Je to velké jubileum našeho rozhlasu, protože právě před sto lety začalo vysílání ze stanu ve Kbelích. Bylo to po Francii druhé nejstarší pravidelné vysílání v Evropě, tak rád zvu na letošní letní lomnickou výstavu s exponáty, z nichž některé jsou, alespoň podle mě, unikátní.“
Související
-
Stará budova Českého rozhlasu v Hradci měla úžasné kouzlo....
Na dnešní setkání tady u nás v Českém rozhlase Hradec Králové jsem se opravdu moc těšil a trochu mnou hloubá zvědavost, jestlipak si na mě ještě náš dnešní host, mu...
-
Ještě v roce 1929 to byl hostinec s dámskou společností. Teď Tady bydlí Český rozhlas Hradec Králové
Domovem hradeckému studiu je od roku 1999 dům za hradeckým Tyršovým mostem. Dům má bohatou a lechtivou historii. Při přestavbě se tady „vyřádili" dva architekti.
-
Hradečtí rozhlasáci mají už 20 let nový domov. Je plný rodinné atmosféry a pozitivní energie
Přesně před 20 lety, 26. února 1999, se ozvalo vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové z nové budovy v Havlíčkově ulici u Labe na Tylově nábřeží v Hradci Králové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.