Rybáře u Rozkoše kontrolují strážníci. Zajímá je úklid břehů i dodržování dopravních předpisů

17. srpen 2018 13:46

Rybářská sezóna je v plném proudu. Léto tráví u vody tisíce příznivců rybolovu, část jich také u přehradní nádrže Rozkoš na Náchodsku. Tam jsou ale někteří rybáři trnem v oku místním obyvatelům. Ve Lhotě u Nahořan totiž porušují dopravní předpisy, zákaz rozdělávání ohně a u vody po nich zůstává nepořádek. 

Malé parkoviště u hřbitova, na dohled od břehu Rozkoše. Na příjezdové cestě dvě zákazové značky. Přesto tady podle Miloše Kratěny, velitele strážníků z nedalekého Nového Města nad Metují, běžně parkují desítky rybářů.

„Když je těch rybářů tady hodně, tak nejen že to tady zablokují, ale hlavně likvidují veřejnou zeleň. Vozidla navíc ničí i přilehlé soukromé pozemky."
Problémy jsou také za hřbitovní zdí. Tam by měl být pouze hřbitovní odpad. Na zemi se ale povalují různé plechovky od piva, konzervy a PET lahve.
„Ten odpad určitě ze hřbitova nepochází. Tohle bych nazval přímo černou skládkou," doplňuje Miloš Kratěna.

Dodržování zákazu nočního chytání vyrazila kontrolovat rybářská stráž. Jak dopadla?

kapr

Rybaření láká v Česku tisíce lidí - poctivých i těch, kteří na řády a předpisy neberou moc ohledy. Právě kvůli nim vyráží na nepravidelné kontroly do terénu rybářská stráž, někdy i s policejní hlídkou. My jsme se na jednu takovou noční kontrolu v Hradci Králové vypravili s mikrofonem. Kontrola byla zaměřená především na dodržování zákazu nočního chytání.

Přímo na břehu vodní nádrže Rozkoš je vidět pytel po dřevěném uhlí a také zbytky po ohni, který tady někdo rozdělal.
„To je úplně nejhorší. Když si někdo založí oheň na plastovém deklu od nějaké popelnice. To by bylo rozhodně na pokutu, kdybychom takového člověka tady zastihli. Možná bychom to ani neřešili na místě, ale rovnou to oznámili správními orgánu. Potom hrozí větší sankce."

Jen pár metrů od vody se povaluje velký natržený igelitový pytel plný odpadků. Okolo něj posedává čtveřice rybářů. Strážníci však přesto zasáhnout nemohou. Je totiž téměř nemožné prokázat, jestli je některý z nich za odpadky zodpovědný.
„Bohužel, tady jsme v naprosté důkazní nouzi. Nikomu se to tady nepodaří prokázat. A nám pak nezbyde nic jiného, než to uklidit," dodává strážník Miloš Kratěna.

Strážníci kontrolují rybáře u nádrže Rozkoš na Náchodsku

Mezi rybáři prochází člen rybářské stráže Josef Šubrt. Nekontroluje jen správnost úlovků, ale i prostředí, ve kterém milovníci rybolovu sedí. „Opravdoví rybáři by si měli kolem sebe udělat pořádek, ještě než začnou chytat. A potom po sobě zase uklidit. Jenže, bohužel, neděje se tak. Jsou takoví, kteří tady nechají pěkný binec. Nejhorší je skleněný odpad. Ten každou chvíli vytahujeme z vody."

Rozkoš má ocelový maják. Z pracovní plošiny je nádherný pohled na vodní nádrž a Orlické hory

Rozkoš má ocelový maják. Z vyhlídkové plošiny je nádherný pohled na vodní nádrž a Orlické hory

Na břehu přehradní nádrže Rozkoš na Náchodsku vyrostl nový maják. Čtrnáct metrů vysokou věž postavili prakticky ze šrotu nadšenci z královehradeckého jachtklubu. Na vrcholu má LED světlo, viditelné ze vzdálenosti několika kilometrů.

Že jsou mezi příznivci rybaření i ti, kteří se nechovají k přírodě, jak by měli, potvrzuje rybář Václav Višinský. „Ano, byl jsem toho svědkem. Třeba kousek odsud, na malé přehradě. Tam zůstal po rybářích takový nepořádek, že to opravdu nebylo vůbec pěkné. A to mě mrzí."

Strážníci z Nového Města nad Metují zajíždí na kontroly k přehradní nádrži Rozkoš několikrát týdně. Loni pokutovali desítky rybářů. Těm za dopravní přestupky hrozí pokuta až 2 000 korun. Za případné zakládání černé skládky i mnohonásobně víc. Rybářská stráž může problémy řešit odebráním povolenky.

Spustit audio

Související