Rwanda, kam přesídlí nosorožci ze Dvora Králové, má environmentální vzdělávací centrum pro děti

13. duben 2019 10:31
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Environmentální vzdělávací centrum pro děti ve Rwandě

Safari Park Dvůr Králové se podílí na vzniku vzdělávacích programů, kterými za rok projde 2 000 dětí z okolí Národního parku Akagera. Právě v Akageře, kde se rwandské děti učí, jak vypadá správné soužití lidské společnosti a přírody, získají v létě nosorožci z Podkrkonoší svůj nový domov. Markéta Grúňová o tom všem vyprávěla redaktorce Daně Voňkové.

Od Markétry Grúňové můžete slyšet také o jeřábu královském, který patří k typickým opeřencům Rwandy. O pozornost se hlásí hlasitým troubením. Je velmi nápadný zlatou korunkou na hlavě, proto se mu někdy říká korunkatý.

Jeřáb královský v Safari Parku Dvůr Králové

Poznáte ho také podle červeného kožního laloku. Zbarvení těla mají samci i samice stejné - od světle šedého peří na krku, po tmavě šedé v horní a spodní část těla. Křídla jsou černobílá, ocas rezavěhnědý. Jeřáb má dlouhé černé nohy - je to majestátní krasavec a obdivovat ho můžete i v královédvorském safari parku.

Jeřábi tvoří celoživotní páry

Při námluvách jsou velice zajímavé jejich tance, při kterých se vzájemně uklánějí a rozevírají křídla.

Pět nosorožců ze tří evropských zoo se ve Dvoře Králové připravuje na cestu do africké Rwandy

Nosorožci v Safari Parku Dvůr Králové

Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové vypravíme za černými nosorožci. Pět z nich se brzy stane hrdiny z projektu záchrany vzácných zvířat v jejich původní domovině. 

Hnízdo si staví nejčastěji na zemi v trávě, výjimečně i na stromech z větviček a různých rostlinných materiálů. Při sezení na vejcích se střídají oba rodiče. Zhruba po měsíci se líhnou mláďata.

Nejčastěji se zdržují v blízkosti vod a na savanách východní a jižní Afriky.

Jeřábi královští jsou společenští ptáci. Nocují ve skupinách na stromech. Jako jedni z mála jeřábů mají schopnost sedat na větve.

Živí se převážně rostlinnou potravou, ale mají rád i hmyz a menší plazy. Někdy při hledání kořisti dupou nohama do země, aby vyplašili kořist nebo chodí poblíž velkých savců a chytají jimi vyplašený hmyz.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související