Rwanda, kam přesídlí nosorožci ze Dvora Králové, má environmentální vzdělávací centrum pro děti

Environmentální vzdělávací centrum pro děti ve Rwandě
Environmentální vzdělávací centrum pro děti ve Rwandě

Safari Park Dvůr Králové se podílí na vzniku vzdělávacích programů, kterými za rok projde 2 000 dětí z okolí Národního parku Akagera. Právě v Akageře, kde se rwandské děti učí, jak vypadá správné soužití lidské společnosti a přírody, získají v létě nosorožci z Podkrkonoší svůj nový domov. Markéta Grúňová o tom všem vyprávěla redaktorce Daně Voňkové.

Od Markétry Grúňové můžete slyšet také o jeřábu královském, který patří k typickým opeřencům Rwandy. O pozornost se hlásí hlasitým troubením. Je velmi nápadný zlatou korunkou na hlavě, proto se mu někdy říká korunkatý.

Jeřáb královský v Safari Parku Dvůr Králové

Poznáte ho také podle červeného kožního laloku. Zbarvení těla mají samci i samice stejné - od světle šedého peří na krku, po tmavě šedé v horní a spodní část těla. Křídla jsou černobílá, ocas rezavěhnědý. Jeřáb má dlouhé černé nohy - je to majestátní krasavec a obdivovat ho můžete i v královédvorském safari parku.

Jeřábi tvoří celoživotní páry

Při námluvách jsou velice zajímavé jejich tance, při kterých se vzájemně uklánějí a rozevírají křídla.

Pět nosorožců ze tří evropských zoo se ve Dvoře Králové připravuje na cestu do africké Rwandy

Nosorožci v Safari Parku Dvůr Králové

Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové vypravíme za černými nosorožci. Pět z nich se brzy stane hrdiny z projektu záchrany vzácných zvířat v jejich původní domovině. 

Hnízdo si staví nejčastěji na zemi v trávě, výjimečně i na stromech z větviček a různých rostlinných materiálů. Při sezení na vejcích se střídají oba rodiče. Zhruba po měsíci se líhnou mláďata.

Nejčastěji se zdržují v blízkosti vod a na savanách východní a jižní Afriky.

Jeřábi královští jsou společenští ptáci. Nocují ve skupinách na stromech. Jako jedni z mála jeřábů mají schopnost sedat na větve.

Živí se převážně rostlinnou potravou, ale mají rád i hmyz a menší plazy. Někdy při hledání kořisti dupou nohama do země, aby vyplašili kořist nebo chodí poblíž velkých savců a chytají jimi vyplašený hmyz.

Spustit audio

Související