Dva nosorožci během dvou dnů. Safari Park Dvůr Králové hlásí nové krásné přírůstky

12. prosinec 2018

V úterý ve večerních hodinách dorazila do safari parku nová samice nosorožce bílého jižního Jabulina z francouzské Zoo Montpellier. Jen o dva dny dříve se ve Dvoře Králové narodilo mládě nosorožce černého. S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců 19 jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady.

„V neděli narozené mládě je už 46. nosorožcem černým, který u nás přišel na svět“ říká ředitel Přemysl Rabas. „I díky tomu, jak se nám v chovu tohoto druhu daří, můžeme tato kriticky ohrožená zvířata vracet zpátky do Afriky. Nyní se u nás na převoz do Rwandy připravuje pět jedinců,“ doplňuje Rabas.

Matkou nového přírůstku je dvanáctiletá samice Maisha, otcem samec Mweru.

Mládě nosorožce černého v Safari Parku Dvůr Králové

„Maisha přivedla na svět v minulosti bez problému dvě mláďata a vše proběhlo hladce i tentokrát. Sameček váží 41 kilo a je tak jedním z největších mláďat, jaké jsme tu kdy měli," říká zoolog Jiří Hrubý.

Porod začal v neděli kolem 9. hodiny ráno.

Největší přesun nosorožců z Evropy do Afriky zorganizuje v roce 2019 Safari Park Dvůr Králové

Manny v roce 2018 - Safari Park Dvůr Králové

Tři nosorožci ze Safari Parku Dvůr Králové a dva nosorožci černí z dalších evropských zahrad se příští rok vydají na cestu do národního parku Akagera ve Rwandě. Jedná se o dosud největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky. Všechna zvířata se budou na cestu připravovat ve Dvoře Králové.

"Je to velmi silné a živé mládě. Stačila mu ani ne půl hodina a už se dokázalo poprvé postavit na všechny čtyři," doplňuje zoolog.

Společně s matkou, která se o něj vzorně stará, tráví dny zatím ve vnitřní ubikaci, ven spolu začnou chodit, pokud to počasí dovolí, až po Novém roce.

Vedle nosorožců černých se rozšířily řady i dalšího afrického druhu - nosorožců bílých. V úterý večer dorazila do zahrady nová samice ze Zoo Montpellier, aby se tu připojila ke stávajícím třem zvířatům - jednomu samci a dvěma samicím.

Jabulina je starší samice, narodila se v roce 2001. Koordinátorem chovu nosorožců bílých byla doporučena k převozu do Dvora Králové, ve Francii se jí totiž nepodařilo spojit se samcem a muselo dojít k výměně samic.

„U nás máme se spojování nosorožců bohaté zkušenosti, proto jsme ji neměli důvod odmítnout. Pokusíme se ji postupně začlenit do stávající fungující skupiny,“ zakončuje Jiří Hrubý.

So Safari Parku Dvůr Králové dorazila nová samice nosorožce bílého jižního Jabulina z francouzské Zoo Montpellier
autor: baj | zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související