Psychologové se ve školách osvědčili. Pomohou vám s potomky včetně prevence šikany ve třídě
Žáček odmítá jít do školy. Rady si s ním neví rodiče ani učitelé. Pak se ho ujímá školní psycholog a vede s ním rozhovory. A ukáže se, že v dětské duši je úplně jiný problém.
Čtěte také
Mgr. Eva Čermáková v naší radioporadně na téma: S čím vším vám může pomoci školní psycholog a prevence šikany ve třídě.
„Děti mají nejvíc problémy s chováním, ale na jejich stavu se projevují třeba i hádky rodičů. Mají strach z rozpadu rodiny a dospělí přitom o tom nemají někdy vůbec tušení," říká psycholožka Eva Čermáková.
Vedení radnic, ředitelé škol i rodiče žáků se shodují, že školní psychologové jsou přínosem jak pro žáky, tak pro jejich učitele.
Psychologové jsou pomocníky pedagogů i dětí, ale často také jejich rodin.
Mgr. Eva Čermáková, školní psycholožka
Jistou psychickou poruchou dnes trpí až čtrnáct procent všech dětí, i když ne u každého z nich to znamená, že je "problémové".
Mgr. Eva Čermáková je psycholožka s 11 letou praxí v přímé práci s klienty zejména v penitenciární oblasti a oblasti léčby závislostí.
Čtěte také
Aktuálně působí jako školní psycholog na základní škole, přednáší psychologii na Vyšší odborné škole, obor sociální práce a provozuje soukromou psychoterapeutickou praxi.
Dlouhodobě lektoruje kurzy pro pracovníky pomáhajících profesí. Absolvovala komplexní psychoterapeutický výcvik v PCA přístupu, výcvik v krizové intervenci a další odborné kurzy.
Odborníci na lidské a zejména dětské duše pomáhají školákům ve školách se začleněním do kolektivu, radí jim při problémech s vrstevníky, s učením, ale i v případech problémů v rodině či při výběru budoucího povolání.
Co zaměstnává školní psychology:
1. Problémy s chováním
Ne každé dítě je od přírody natolik disciplinované, aby pochopilo, že musí dávat ve škole pozor.
2. Situace v rodině
Mnohé děti se nedokážou ve škole soustředit, protože jsou stresované situací doma. Pokud se rodiče často hádají, mnohdy nemají tušení o obavách dítěte z rozpadu rodiny.
3. Vztahy mezi kamarády
Nejde ani tak o agresi nebo šikanu. Svou roli hrají i běžné vztahy, do nešťastné nálady dokážou žáka dostat třeba i pomluvy spolužáků.
Celou radioporadnu s Mgr. Evou Čermákovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Bubny používáme i jako prevenci proti šikaně. Vysvětlujeme dětem, že dohromady to má sílu
Český bubeník Tokhi vám představí projekt Bubny do škol, jenž vytvořil právě pro žáky základních škol, aby se zábavnou formou učili soustředění, spolupráci a týmovosti.
-
Jak se bránit šikaně? Poradí vám Mgr. Miroslav Bubeník z...
Radioporadna - Mgr. Miroslav Bubeník, psycholog a psychoterapeut, vedoucí psychoterapeutického týmu NOMIA Hradec Králové - dětské krizové centrum - poradna pro obět...
-
Jak zvládnout děti s ADHD? Potřebují poznat řád, pravidla a hranice. Ve škole i v rodině
Psycholožka z Pedagogicko-psychologické poradny v Hradci Králové PhDr. Kristýna Červená v radioporadně na téma: Jak zvládnout výchovu dítěte s ADHD? Co pomůže?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka