První pacienti leží v nových pavilonech náchodské nemocnice. V dalších dnech se začne s operacemi

7. duben 2021 08:24
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nové pavilony náchodské nemocnice začaly sloužit prvnímu oddělení

Nové pavilony náchodské nemocnice se začaly plnit pacienty. Budova za bezmála půldruhé miliardy korun je plná moderního vybavení, jako první ho využívají pacienti ortopedie. Nejen oni, ale i samotný personál, se přitom s rozlehlými prostory nových pavilonů teprve seznamují.

Čtěte také

„Teď potřebujeme do pátého nebo čtvrtého patra? My zase jedeme dolů, ono to jezdí samo," dvojice zdravotních sestřiček právě míří ze třetího podlaží nové budovy do staré části. Mají přivést jednu z pacientek. Najít správnou cestu jim ale chvíli trvá.
„Je to pro nás ještě bludiště."

Úplně první pacientkou nově zprovozněného ortopedického oddělení je Ingeborg. Nedávno spadla a musela na operaci kyčle. Na pokoji svítícím novotou se jí líbí.
„Je to tady opravdu krásné."

Zatímco na původním oddělení leželi pacienti i na pětilůžkových pokojích, teď jsou maximálně po třech. Sociální zařízení není společné na chodbě, ale přímo na každém pokoji.

Centrálně se řídí osvětlení nebo topení.

„Jestliže máme pokoj neobsazený, tak ho sestra označí, dveře se zamknou a stáhne se tam teplota a nesvítí se. V případě, že otevřu okno na obsazeném pokoji, tak se stáhne klimatizace nebo topení, aby se šetřila energie," popisuje novinky ředitel náchodské nemocnice Jan Mach.

Čtěte také

Jednotlivá oddělení budou podle něj také mnohem lépe zabezpečená.
„Na oddělení se dostane pouze zaměstnanec, který má čipovou kartu nebo pomocí otisku palce."

Součástí nových prostor je také jídelna nebo cvičebna.

Ve čtvrtek lékaři ortopedie podle primáře Romana Umlaufa poprvé použijí i operační sál.
„Jsou tam dvě artroskopie kolene a také zlomené zápěstí. A ono se určitě ještě něco dalšího nasbírá."

Postupně se do nových prostor přestěhují i další oddělení, například chirurgie, porodnice, gynekologie nebo ORL.

Spustit audio

Související