Pro 63 studentů z Asie začala letní škola na Univerzitě Hradec Králové. Zajímá je česká kultura

Letní škola pro asijské studenty na Univerzitě Hradec Králové
Letní škola pro asijské studenty na Univerzitě Hradec Králové

Víc než šedesát asijských vysokoškoláků bude měsíc studovat na fakultě Informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Do Čech přijeli poznat nejen naši kulturu, ale také některá místa v Česku. A pak samozřejmě získat nové zkušenosti s výukou v jejich oboru. 

Dobrý den, Česká republika je moc hezká, to říká nářečím jednoho z kantonů v Hongkongu čtyřiadvacetiletý student Man Ka-Shing.

Stejně jako jeho kolegové z Japonska, Malajsie a Tachaiwanu, přijel na měsíční studijní pobyt do Hradce Králové: „Rád bych poznal jaký je život v České republice. A nejen z pohledu turisty. Zajímá mě česká kultura, ale samozřejmě i věci, které se nemůžu naučit doma v Honkongu. Tím myslím rozšířit si obzory v mém studijním oboru, což je elektronické inženýrství."

Jak si poradí studenti Univerzity Hradec Králové s jazykem budoucnosti - čínštinou?

02565655.jpeg

Dlouhodobá spolupráce mezi Univerzitou Hradec Králové a pěti předními vysokými školami na asijském Tchaj-wanu nese ovoce. Náměstkyně Ministerstva školství Čínské republiky Tchaj-wan paní Lucie S. Lin jednala v úterý 16. září 2014 v Hradci Králové o možnostech výuky čínštiny, jejíž přiměřené zvládnutí hradeckými studenty a akademickými pracovníky se jeví jako základní předpoklad pro rozšíření dosavadních kontaktů.

Studenty na fakultě přivítal i děkan Josef Hynek, který potvrdil že spolupráce s asijskými vysokými školami a hradeckou univerzitou funguje už několik let: „Naše fakulta má poměrně dlouhou tradici spolupráce s asijskými univerzitami. Protože, když si vezmete, tak veškerá nositelná informatika, informační technologie, většina z nich je právě vyráběna v asijských zemích, odkud pochází naši studenti. Takže fakulta už před léty uzavřela smlouvy s univerzitami právě v těchto zemích, kde většina naší elektroniky vzniká. Kde jsou univerzity, které se těmito technologiemi zabývají."

A doplňuje: „Naši studenti tam dlouhodobě jezdí. A říkali jsme si, protože ne každý student je ochoten a schopen vycestovat na půl roku nebo dokonce na celý rok, že by bylo proma mít i takovou šanci na léto. A proto organizujeme tyto letní školy. Studenti přijedou na měsíc, něco se naučí a současně poznají Českou republiku. Vytvoří si nové vztahy, nová přátelství."

Letní škola pro asijské studenty na Univerzitě Hradec Králové

Při měsíčním pobytu tedy budou poznávat nejen kulturní odlišnosti a krásy Česka, ale samozřejmě budou i studovat.

„Každý týden mají naplánovanou celou řadu přednášek. Podle toho, který proud vzdělávání si právě vybrali, budou pracovat buď ve skupinách, nebo budou pracovat individuálně v laboratořích a budou programovat. Vedle toho mají samozřejmě naplánovanou celou řadu setkání s našimi profesory, kde máme takzvané academic-talk. Na zadané téma s nimi příslušný profesor diskutuje. Dále mají na programu návštěvu nejrůznějších firem a institucí. Studenti pojedou do výkladní skříně českého průmyslu do Škodovky. Pojedou do Foxconnu, pojedou do Microriscu do Jičína a do dalších firem, kde jim ukážeme, jak v České republice probíhá výroba toho, čím jsme potom schopni se pochlubit," doplňuje Josef Hynek.

A kromě studia navštíví také Prahu, Kutnou Horu, nebo ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Zpátky domů se budou asijští vysokoškoláci vracet až na začátku srpna.

Spustit audio

Související