Prevence Alzheimerovy choroby: pestrá strava, pohyb, snížit váhu, mozkový trénink, nebýt pasivní
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 00:33 Předvánoční radosti i starosti herečky a zpěvačky Evy Burešové
- 04:40 Módní trendy a nastávající plesová sezóna
- 08:26 Microgreens jako zdroj vitamínů na posílení imunity
- 12:28 Co je nejčastější příčinou Alzheimerovy choroby?
- 17:31 Další díl seriálu o etiketě s Danielem Šmídem
- 21:57 Nová kniha spisovatelky Kláry Gočárové
V poslední době vzrůstá počet lidí s Alzheimerovou chorobou. Každé tři minuty ve světě přibude někdo s touto nemocí. Dnes je diagnostikováno přes 35 milionů lidí s demencí a v roce 2030 by jich mohlo být dvakrát tolik.
Čtěte také
Tak si často klademe otázku, jestli je vůbec možné nemoc zastavit, zpomalit nebo jí úplně zamezit. Moderátorka Pavla Kindernayová se s podobnými otázkami obrátila na neurologa, profesora MUDr. Martina Vališe.
Alzheimerova choroba je tzv. svatý grál medicíny, když to řeknu zjednodušeně. Kdo rozlouskne přesnou příčinu nemoci. Protože ta není u každého pacienta stejná. Ta choroba je velmi heterogenní a různorodá.
Kdo tohle dokáže, tak bude jednou z nejúspěšnějších farmaceutických společností na světě. Výzkum je intenzivní, každý rok je publikováno zhruba půl milionu nových článků na toto téma. Takže si dokážete představit, že bych to ani nedokázal vše přečíst. Ale zatím vývojové směry výzkumu nových léčiv bohužel selhávají.
Čtěte také
Jak tedy co nejrychleji odhalit, že Alzheimer začíná útočit?
V první řadě vyhledat specialistu, který dokáže chorobu diagnostikovat. Což tedy není úplně jednoduché, protože většina rodinných příslušníků nebo partnerů si toho všimne bohužel až pozdě. Ale pokud máte podezření na poruchy paměti, existuje spousta různých screeningových záchytných a preventivních testů.
Nejjednodušším pravidlem je, že se choroba nejvíce projevuje poruchami krátkodobé paměti. Pacient si například večer nepamatuje, co měl k snídani. Ale pamatuje si data dlouhodobá, kde se narodil, kdo je jeho manželka, kde bydlí a podobně. Data z dlouhodobé paměti má naprosto dobře vštípená a nejsou tak postižena na počátku onemocnění.
Naproti tomu krátkodobá operační paměť je poměrně křehká a tam se dá jednoduše odhalit, že není něco v pořádku. Pokud máte tohle podezření, tak doporučuji vyhledat specialistu, buď neurologa nebo psychiatra či psychologa, který s vámi provede testy.
Čtěte také
Myslíte si, že díky různým cvičením paměti a mozku můžeme vývoj nemoci zvrátit?
Věštecké schopnosti nemám, ale když to řeknu úplně upřímně, nemůžu to slíbit. Ale věda opravdu velmi intenzivně pracuje na tomto problému. Abychom našli léčbu. Jsem optimista, protože vidím, jak se vývoj posouvá kupředu. Ale reálný časový horizont, že se s tím podaří pohnout, bych odhadoval na 10 až 15 let. Že budeme mít nějakou průlomovou léčbu, která bude dostatečně efektivní a bezpečná.
Co tedy doporučit? Co můžeme udělat, aby se nám dobře dařilo?
Bude to znít jako klišé, ale ukazuje se, že úplně nejpříznivější je velmi pestrá strava, hodně vitaminů a zeleniny, pohyb, váhu snížit na minimum a k tomu přiměřený mozkový trénink a aktivita. Nebýt tedy pasivní, kultura, luštit sudoku a podobně.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Zlaté slunce pro herce Petra Kostku, vítěze populární rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku
Vítězem 28. ročníku ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku se stal vynikající herec Petr Kostka. Převzal hlavní cenu, Zlaté slunce.
-
Podle lektora etikety Daniela Šmída si může každý zvolit cestu životní slušnosti nebo bezohlednosti
Pozvání Lady Klokočníkové na kávu a rozhovor přijal lektor etikety a odívání, mentor, autor několika knih o gentlemanství a také autor podcastu Jemný pán, Daniel Šmíd.
-
Mozek si tvoří dálnice. Pestrostí podnětů vzniká prostor pro možnou objížďku, radí trenérka paměti
Mozek je řídící centrum naší nervové soustavy. Za jeden den zažijeme spoustu věcí a trvale si zapamatujeme jen malé procento. Dělá to mozek záměrně, aby šetřil kapacitu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.