Pozvěte ptáky do zahrady! Ornitolog Petr Kafka poradí, jak to udělat, aby se jim právě u vás líbilo

11. červen 2021

Záleží na každém z nás, jestli chceme mít zahradu živou, plnou štěbetajícího ptactva, plnou pohybu i dalších živočichů nebo jestli chceme zahradu vybetonovanou. Podle ornitologa Petra Kafky ale přibývá těch, kteří se snaží na zahradách připravit vhodné místo pro hnízdění, místo, kde se bude opeřencům líbit.

Čtěte také

Přilákat na zahradu čápy, i když máme v sousedství pole, je ovšem složité. Čápi jsou vybíraví, mohou pohrdnout připravenou podložkou a vybrat si jinou, vzdálenou o sto metrů dál.

Pro ty, kteří hnízdo postavili, je důležité snahu nevzdávat. I když je výsledek vždy nejistý. Pokud se zahnízdění čápů podaří, budeme muset přetrpět trus a pár větviček, ale jinak je to především o libozvučném klepání, které nám může zpříjemnit den.

Ale také pozorování přes webové kamery je podle ornitologa Petra Kafky přínosné. Přináší nám to radost, ovšem i reálné poznání toho, jak může být příroda někdy drsná. Vůči sobě navzájem i vůči lidem.

Učíme se porozumění a trpělivosti, včetně přijímání faktu, jak příroda funguje.

Je dobré ptákům pomáhat? Jak upravit zahradu, aby se jich u nás zabydlelo co nejvíce? Potřebují ptáci krmítka i na jaře a v létě? Jak uchránit drobné ptáky před dravci jako jsou straky a krahujci? Poslechněte si celou radioporadnu s ornitologem Petrem Kafkou.

Spustit audio

Související