Čapí otec nechá ženy nahlédnout do hnízda, ale když se přiblíží muž, varovně klape zobákem
V Běluni na Náchodsku stojí domek, kde vás hned při příchodu u vrátek přivítá čáp. Ne ten sádrový, ale opravdu živý čáp s pořádným zobákem a také čapí partnerkou. Protože jsou díky trvalému poškození křídel oba čápi handicapovaní, mají hnízdo na zahradě rodinného domu pana Petra Jindry, který se o ně po celý rok stará a také jim už dvanáct let pomáhá odchovávat mláďata.
Čapím rodičům se letos vylíhlo pět mladých a tak už si pan Jindra na své konto může za ta léta připsat celkem 47 čápat.
Na přítomnost lidí jsou čápi zvyklí a tak se u Jindrů v tomto období vrátka netrhnout. Díky hnízdu, které je pouze ve výšce metr nad zemí, tak mohou čapí mláďata z bezpečné vzdálenosti, pozorovat i kolemjdoucí.
Čapí rodiče ochotně nechali nahlédnout do hnízda i moderátorku Světa zvířat, Blanku Malou, které si vyzkoušela i odpolední krmení mláďat.
Jak říká Petr Jindra, čapí otec má slabost pro ženy, které nechává nahlédnout i do hnízda, zatímco, když se přiblíží muž, varovně klape zobákem!
Čapímu samci je 23 let a je to vzorný otec. Přes den sedí na hnízdě a samička ho střídá v noci.
Už den před vylíhnutím se čápata z vajíčka ozývají hlasitým pískáním. První den po vylíhnutí tráví žloutek a od druhého dne už vyžadují čtyřikrát denně pravidelné krmení. Mají rádi kousky masa, malé rybičky a když mají hlad, dovedou to dát také hlasitě najevo.
Čáp, který hnízdí přímo na zemi? V Běluni na Náchodsku nic neobvyklého
V tamním hospodářství najdeme spoustu zvířat. Řada z nich je z nějakého důvodu handicapovaná a v přírodě by jen těžko přežila. Pod ochranná křídla Petra Jindry se před 20 lety dostal také zraněný čáp, který už několik let i se svou čapí partnerkou hnízdí a vyvádí svá mláďata přímo na dvoře. Natáčela tam reportérka Blanka Malá.
Za šest neděl jsou z nich dospělci, učí se létat a i když se s prvním letem zdržují stále ještě v okolí hnízda, postupně si troufají létat dál a dál a prodlužuje se i čas, než se vracejí zpět za čapími rodiči.
S každým dalším týdnem se doba jejich návratu prodlužuje, zhruba v polovině října potom odlétnou úplně a k Jindrům na zahradu se už nevrací.
Ptačí rodiče v Běluni přezimují, pan Jindra hnízdo upraví a vše zase nachystá na další hnízdění. Jestli budou i za rok čapí rodiče v dobré kondici, pan Jidra by se mohl dočkat, v počtu odchovaných mláďat, kulaté padesátky.
Související
-
Hasiči z Rohoznice u Miletína hasili i čapí hnízdo. A čápi se...
Losování z dosud přihlášených sborů určilo v pátek 8. dubna, že jako další sbor jsme navštívili v soutěži Dobráci roku obec Rohoznice u Miletína. Medailonek tamníc...
-
Pohádku o tom, že děti přináší čáp, zná snad každý. Kdo ale...
Pohádku o tom, že děti nosí čáp, zná každý. Přesněji holčičku přinese vrána, kluka čáp. Pokud se na jaře narodí kluk, narodí se ve znamení Berana. Čápy a berany pov...
-
Čapí škola nese ovoce. Na svět přišlo čiperné mládě vzácného...
Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabu. Odchov tohoto velkého afrického ptáka se v posledních letech daří jen ve čtyřech evropských zoologických...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lipavský k Vrběticím: Dneska víme, že Hamáček cestu do Moskvy plánoval a že tehdy lhal
-
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká
-
Počet nakažených covidem stoupá. ‚Vidíme jen špičku ledovce,‘ varuje epidemiolog
-
Vědí, že mají většinu, tak to válcují. Jmenování Kulhánka mě děsí, hodnotí vládu Maříková z SPD