Čapí škola nese ovoce. Na svět přišlo čiperné mládě vzácného čápa marabu

6. květen 2017
Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabu

Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabu. Odchov tohoto velkého afrického ptáka se v posledních letech daří jen ve čtyřech evropských zoologických zahradách. Hodně starostí mají zoologové s tím, aby vejce byla oplodněná, aby je rodiče nevystrčili z hnízda, aby na nich vzorně seděli a zahřívali je a aby se o vylíhnutá mláďata starali. No,uznejte, to je práce až nad hlavu!

Takže když se naučí čápi marabu správně hnízdit a holátko přijde na svět, je to velká radost. A právě takovou teď prožívají ošetřovatelé ve Dvoře Králové.

Mláďě už má prachové peří na těle a na rozdíl od rodičů i opeřenou hlavu. Zaručenou informaci o tom všem získala od zoologa Michala Podhrázského redaktorka Dana Voňková.

ZOO Dvůr Králové nad Labem chová dva páry afrického čápa marabu. Odchov mláďat je poměrně složitý proces - zoologové je například pomocí pěstounů a podkladků „učí"jak se stát správnými rodiči. Čapí škola teď přinesla ovoce - na svět přišlo zdravé a čiperné mládě.

Čtěte také

Jeden z největších létajících ptáků na světě obývá ve volné přírodě Střední, Východní a z části i Jižní Afriku. Dosahuje až 150 cm výšky, rozpětí křídel bývá přes 3 metry.

Má holou hlavu, černá záda a bílé břicho. Vak pod zobákem dokáže o hodně zvětšit nastřádanou potravou, nápadný je také lalok na hrdle. Ten využívá samec při námluvách - jeho prostřednictvím vyluzuje zvuky, kterými na sebe upozorňuje samičku.

Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabu

Čáp marabu vylétne s pomocí vzdušných proudů až do výšky 4 000 metrů.

Staví si velké stromové hnízdo, klade 2 až 3 vejce.

Při hledání mršin se chová spíš jako sup a maso trhá zobákem. Podobně jako sup má holou hlavu a krk, což mu brání ve znečištění peří.

Marabu nepohrdne ani drobnými živočichy, má rád ryby, termity, žáby a také vejce krokodýlů a plameňáků.

V přírodě se může dožít i 40 let.

Královédvorská ZOO se chlubí mládětem vzácného čápa marabu
Spustit audio
autoři: Dana Voňková, Simona Jiřičková