Pozor na phishing nebo česky rhybaření! Podvodné e-maily jako návnada na udici, chytit se může každý
Termín phishing, někdy převáděný do češtiny jako rhybaření, je podvodná technika používaná na Internetu k získávání citlivých údajů, hesel, čísel kreditních karet a podobně v elektronické komunikaci. K nalákání důvěřivé veřejnosti komunikace předstírá, že pochází z populárních sociálních sítí, webů, on-line platebních portálů či úřadů státní správy.
Finanční ombudsman Miroslav Zborovský hovoří v naší radioporadně na téma: pozor na takzvané phishingové podvody.
Pokud máte nějaké podezření, tak nejbezpečnější je takový email okamžitě vymazat. Ale v žádném případě na něj neklikat.
Miroslav Zborovský, finanční ombudsman
Připomeňme různé finanční podvody a také internetovou bezpečnost, protože se množí případy různých podvodných mailů.
Abych pravdu řekl, tak tento problém stále narůstá, v současné době registrujeme až dvojnásobný počet podvodů na klientech oním takzvaným phishingem.
Čtěte také
Jedná se o podvodnou metodu prostřednictvím internetu, kdy se podvodníci snaží vylákat z klientů citlivé údaje jako jsou jejich rodná čísla nebo přístupové kódy do internetového bankovnictví, pin kódy k platebním kartám a podobně. Potom je následně zneužijí.
Proč se tomu říká phishing, to slovo znamená v angličtině rybolov. Jde o to, že tito podvodníci rozesílají e-maily kterými nahrazují rybářské udičky a čekají, jestli se nějaká rybička chytí. A potom prostřednictvím získaných údajů zneužijí například platební karty nebo data zneužijí nějak jinak.
Čtěte také
Přestože se o tomto problému docela v poslední době mluví, podvodů a nachytaných klientů přibývá. Možná i proto, že podvodníci mají stále víc dokonaleji e-maily propracované.
Řekla jste to úplně přesně, podvodníci mají metody čím dál tím lepší. Před nějakými dvěma lety vám přišel email, kde bylo snadné poznat podvod, protože měl špatnou češtinu, neměl diakritiku, zasílaná pozměněná loga byla nakřivo. Ale dnes to vlastně nepoznáte.
Podvodníci posílají e-maily, které se tváří opravdu, že jsou odeslané například z České pošty. Upozorňují vás třeba na dodání balíčku a stačí kliknout na odkaz, abyste zjistila, kde vaše zásilka nachází.
Čtěte také
Nebo posílají upozornění z Finančního úřadu na nedoplatek, většinou se jedná o velmi malé částky, aby se snížila obezřetnost klienta. A pokud adresát klikne na odkaz uvedený v phishingovém e-mailu, tam je vyzván k zadání některých citlivých údajů a tím to celé začíná.
Co je tedy rizikové? Vůbec otevřít takový e-mail nebo potom začít někam klikat a vyplňovat jisté údaje?
Je nebezpečné už takový e-mail jen otevřít, protože se někdy stává, že součástí přílohy může být software, který si tak naistalujete do počítače. Program se spustí úplně sám, stačí na email jen kliknout. Nejbezpečnější je email okamžitě vymazat, pokud máte nějaké podezření, ale v žádném případě na něj neklikat.
Na co tedy přesně si dát při přijímání emailů pozor?
V dnešní době, kdy podvodníci opravdu velmi zdokonalili svoje techniky, tak je jednoduchá možnost, zavolejte si na telefonní číslo instituce, od které vám měl email přijít. Buď je to vaše banka, Česká pošta, Finanční úřad nebo jakýkoliv další úřad.
Pokud vám to připadá podezřelé, vyhledejte si telefonní číslo, ne ovšem z toho e-mailu, který tam může být uveden, protože ten pravděpodobně povede k těm podvodníkům, ale na oficiálních webových stránkách si zjistěte kontakt a tam se telefonicky informujte.
Celou radioporadni s finančním ombudsmanem Miroslavem Zborovským si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Policisté varují před podvodnými telefonáty. Můžete přijít o své úspory a netýká se to jen seniorů
Seniorkám volal na pevnou linku muž, představil se jako vnuk, ve druhém případě jako zeť a žádal o peníze, které velmi nutně potřebuje. Ženy ale informovaly policii.
-
Děti nemají zkušenosti s filtrováním informací. Pomozte jim zvládat nebezpečí internetu
Bc. Aleš Mentberger v naší radioporadně na téma: Nástrahy internetu. Víte, čím se baví na sociálních sítích vaše děti? Jde o bezpečnost celé rodiny.
-
Nebezpečí internetu. Poslané miliony nebo erotické fotky neznámým lidem. Týká se každého z nás
Kyberkriminalita je podle policistů největší problém současnosti. Týká se prakticky všech věkových kategorií, internet totiž používají jak mladí, tak i ti dříve narození.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.