Poškození sluchu, šelest ušní i závratě. Klasická trojice ušních problémů v souvislosti s covidem-19
MUDr. Jakub Dršata z kliniky ORL Fakultní nemocnice v Hradci Králové je dnes hostem naší radioporadny. A chceme probrat potíže se sluchem v souvislosti s onemocněním covidem-19.
Je prokázáno, že skutečně koronavirus některým lidem způsobil sluchové potíže?
Ten průkaz je obtížný, především proto, že covid tady nemáme příliš dlouho, jen od roku 2019. Čili studií, které by byly opravdu průkazné ve smyslu, že je tam skutečně nějaký časový a příčinný vztah, je zatím relativně málo.
Ale určitě jak z logiky působení onoho viru, tak i z klinických zkušeností, které se už nasbíraly, ukazuje se, že s velkou pravděpodobností covid může skutečně poškodit nervové i sluchové a rovnovážné ústrojí.
O covidu je známo, že několika mechanismy napadá nervový systém, proto také ona spojitost se ztrátou čichu.
MUDr. Jakub Dršata, klinika ORL Fakultní nemocnice v Hradci Králové
Poškození bylo u někoho, kdo už měl problémy, že se zhoršily? Nebo se objevily po covidu úplně nově?
Obojí je možné. Covid může samozřejmě napadnout i nemocného, který už měl nějakou předchozí nedoslýchavost a ta se zhoršila. A může to být i něco úplně nového. Ale nedá se říct, že by byla průkazná nějaká větší citlivost na covid.
Čtěte také
Slyšela jsem, že po covidu některým lidem zůstávala i nespavost pocit úzkosti. Může to být i s tím propojené?
To samozřejmě také. I proto je někdy obtížné rozlišit, co je přímý účinek covidu a co je účinek nějakých dalších okolností, které se tom promítnou. A nemocný to jen interpretuje, že to je v souvislosti s covidem. Každopádně o covidu je známo, že několika mechanismy napadá nervový systém, proto také je známá spojitost se ztrátou čichu.
A z hlediska sluchově rovnovážného ústrojí, které se dělí na tři části, vnější, střední a vnitřní ucho, tak zase tím cílovým orgánem je především vnitřní ucho. To se skládá ze sluchové a rovnovážné části, čili proto se to může projevit jak poškozením sluchu, šelestem ušním, čili tinnitem, i závratí. To je taková klasická triáda příznaků.
Poškození sluchu mohlo být způsobeno spíše od onoho původního covidu, kterým jsme začínali, nebo od novějších variant?
Z naší praxe to nedokážu rozlišit, protože jednak mnozí nemocní třeba říkají, že měli covid, ale ve skutečnosti nebyli ani vyšetřeni. Ale každopádně jsme se setkali s nemocnými, kteří dávali svoji nedoslýchavost do souvislosti s proběhlým covidem.
Celou radioporadnu s MUDr. Jakubem Dršatou z kliniky ORL Fakultní nemocnice v Hradci Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Hlas je pohyb sloužící k dorozumění. Lidé rizika onemocnění podceňují, říká MUDr. Jakub Dršata
Světový den hlasu je celosvětová každoroční událost, která se koná 16. dubna a je věnována oslavě fenoménu hlasu. Cílem je ukázat význam hlasu v každodenním životě lidí.
-
Nasloucháme pozorně svým uším? Jak si je chránit? Pokud milujete hudbu, milujte i svůj sluch
MUDr. Jakub Dršata v naší radioporadně na téma: Věnujeme sluchu dostatečnou pozornost? Nejčastější poruchy a jak si svůj sluch chránit.
-
Babi, dědo, slyšíme se? Jeden za tří seniorů trpí sluchovým postižením. Slavíme Světový den sluchu
Sluchové postižení je neviditelné a proto může být zanedbáno. Na světě žije 360 milionů lidí se sluchovou vadou. Covid 19 a problémy se sluchem, šelest ušní aneb tinnitus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.