Pokud si chcete nasbírat pravé krkonošské borůvky, máte letos po dlouhé době šanci

10. srpen 2018 10:46

Správa Krkonošského národního parku zrušila zákaz sběru borůvek s tím, že profesionální sběrači si už našli jiné lokality. Jaká je ale realita? Pokusili jsme se to zjistit s mikrofonem. 

Zákaz sběru borůvek platil v Krkonoších několik sezón a podle ochránců přírody byl důvod jednoduchý - nájezdy profesionálních sběračů, kteří velkými hřebeny česali borůvky po hektolitrech a za sebou nechávali poničenou přírodu. Zákaz už tedy neplatí a nás zajímalo, jestli se náhodou tihle v uvozovkách borůvkáři do Krkonoš nevrátili.

Borůvkové opatření letos poprvé v Krkonoších neplatí. Můžete je sbírat mimo 1. zónu KRNAP

borůvky

Správa Krkonošského národního parku 17 let po sobě omezovala z důvodu ochrany přírody vstup do některých oblastí v Krkonošském národním parku. Situace v posledních dvou letech ukázala, že dříve negativní jev - masivní sběr borůvek - už pominul. Není tedy nadále nutné speciálním opatřením zpřísňovat omezení platná v zákoně o ochraně přírody a krajiny. 

Narazit u silnic v Podkrkonoší na prodejce borůvek, kteří evidentně nabízejí desítky a někdy i stovky litrů, není problém. Na dotaz, odkud borůvky jsou, padají odpovědi třeba i jako Černá hora nebo Horní Malá Úpa, na mikrofon se ale takovým prodejcům z pochopitelných důvodů mluvit nechtělo.

To, že například právě z Horní Malé Úpy mohou borůvky ve větším množství pocházet, nevylučuje Ilona Zmítková z tamního infocentra: „Co tady slýcháme různě od sousedů, že tady viděli ty polské turisty, nebo nevím jak je mám nazvat, s takovými obrovskými hřebeny."

Borůvky, lesní ovoce, fialová

Je tu ale i druhá strana - Magdalena Fiedlerová chalupaří kousek pod Rýchorskou boudou a profesionální sběrače borůvek nepotkává. Se sběrem v menším se prý setkat dá: „Občas sem chodili z Polska trhat, Myslím, že i dnes se tady sem tam někdo objeví. Ale nikdy jsem nezaznamenala žádné výrazné nájezdy, že by se tady plundroval les."

Správa Krkonošského národního parku situaci monitoruje a podle mluvčího Radka Drahného je všechno téměř v pořádku: „Není tu zatím žádný velký problém. Lidé na borůvky chodí na místa, která jsou legální. Faktem je, že jsou místa kde borůvky jsou v relativně hojném počtu. A jsou místa, kde borůvky nejsou třeba vůbec."

Z pohledu Správy Krkonošského národního parku je letos pozitivní i to, že na hřebenech borůvky letos prakticky nerostou. Právě o ochranu první zóny jde totiž nejvíc - tam je zakázán vstup kamkoli mimo cesty a tím pádem vlastně i dál platí v uvozovkách borůvkový zákaz.

Ovoce, borůvky, maliny

Mimochodem, všechno se zatím týkalo hlavně borůvek, ale KRNAP je připraven i na to, že by se třeba v Krkonoších ve velkém rozmohlo například houbaření, říká Radek Drahný: „Pokud se v budoucnosti opět objeví situace, že nějaká skupina lidí dychtící sbírat cosi v Krkonoších bude porušovat zákon, tak samozřejmě Správa národního parku má legislativní nástroje, kterými lze vyloučit vstup turistů do daného místa. Nebo třeba umožnit průchod pouze po turistických cestách."

Když byla řeč o porušování zákonů a předpisů, tak těmi se myslí i to, když na místech, kde je teď sběr borůvek povolen, sběrači například ruší zvěř nebo vytrhávají borůvkové keříky.

autoři: Milan Baják , lcz
Spustit audio

Související