Pojďte se podívat do tzv. Jedlého lesa. Má sedm pater
Jedlý les představuje správně sestavenou skupinu stromů, keřů i dalších rostlin, která zajistí sklizeň během velké části roku. To vše v sedmi různých patrech, bez použité chemie. V Hejtmánkovicích u Broumova se o vytvoření Jedlého lesa pokouší původně „obyčejný" pěstitel ovoce Jan Kozderka.
Takzvaný Jedlý les na první pohled připomíná spíš méně udržovaný sad. Vysoká tráva, různé stromy a keře. Jde o ekosystém, který se bude dál vyvíjet, zatím existuje osm let.
„To co je tady nyní vidět, skutečně připomíná sad. Začínám se stromy, protože ty rostou nejdéle. Potom přidávám keře, kořenové rostliny a bylinky. Rozdíl je ale ten, že já se snažím o co největší diverzitu. Takže když vysadím třešeň, tak vedle ní dám jabloň nebo švestku. A potom přidávám další patra, podobně jako je to v lese," vysvětluje Jan Kozderka.
Postav dům, zploď syna a zasaď strom - už dnes neplatí. Mladých pěstitelů ovoce ubývá...
Na východě Čech, ale i v jiných částech republiky, chybí mladí pěstitelé jablek. Mezi těmi stávajícími už převažují starší ovocnáři a jejich nástupců je málo. Proč není zájem o pěstování jablek a co mladé odrazuje? To zjišťovala redaktorka Kateřina Kohoutová u Lubora Zeleného, odborníka z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovoce Holouvousy.
Ten by chtěl mít součástí Jedlého lesa i rybníček s vodou a vodními rostlinami. A protože chybí, vodu se snaží v krajině zadržet jinak.
„Je tady malý horizontální příkop. V něm se na jaře, když taje sníh, zachytí voda. A ta se postupně zapouští do půdy."
V Jedlém lese rostou i méně známé dřeviny
Základ nově vznikajícího Jedlého lesa sice tvoří běžné ovocné stromy jako jabloně nebo třešně, vedle nich se ale objevují i netradiční dřeviny.
„Tady je například sibiřská oliva, říká se jí hlošina. Ta se dá jednak jíst a pak má také tu funkci, že dodává dusík do půdy. Vlastně hnojí ořešák, který je nedaleko. Podobné je to s čimišníkem. Ten má plody, maličké lusky, ale současně má bakterie, které obsahují dusík. A hnojí tedy ostatní rostliny."
Jedlý les má před sebou několik dalších desítek let vývoje. Kolik druhů stromů, keřů a dalších rostlin v něm nakonec bude, zatím jisté není.
Stromy volají o pomoc. Porostou u nás palmy? Jak bude vypadat český les za 100 let?
Jak se tuzemské lesy vypořádávají se suchem? Jaká je situace v našem kraji? Jaké druhy stromů zvládají současnou situaci nejlépe? Jaké naopak hynou? Jaký důsledek může mít dlouhodobý nedostatek vláhy? Je zapotřebí změnit hospodaření v našich lesích?
„To zatím nedokáži odhadnout. Ale chtěl bych tu mít těch druhů co nejvíc. Cílem je, aby až sem někdo přijde, mohl od jara do podzimu něco z přírody sníst."
Zatím mnoho informací v české literatuře o Jedlém lese není. Jan Kozderka připouští, že částečně postupuje metodou pokus-omyl. Inspiraci ale čerpá především ze zahraničí.
„Ta filozofie původně vznikla v Austrálii. Nazývá se permakultura. A Jedlý les je jednou z jejích odnoží. Nejvyšší hodnotou pro mne je odolnost toho systému. Já se prostě snažím vytvořit něco, co by mohlo odolat suchu i škůdcům. A co by nebylo tak náročné v případě, že by nebyla k dispozici chemie."
Jan Kozderka svůj les na okraji Hejtmánkovic na Broumovsku nazývá experimentem. Chce si například také mlet mouku z jedlých žaludů.
Související
-
Jaroslav Matejsek z Vršovky má na zahradě desítky druhů běžného ovoce, ale i unikátní odrůdy
Vezmeme vás za jedním z největších tuzemských ovocnářů, který má na své zahradě nejen desítky druhů běžného ovoce, ale například i muchovníky nebo mandloně.
-
Jak si poradit s úrodou na zahrádce. Zpracování ovoce a letní pečení. Co vykouzlíme z cuket?
Jak zpracovat nejen cukety ale i letní úrodu ovoce nám poradila Ing. Miroslava Teichmanová ze Střední potravinářské školy ve Smiřicích.
-
Sezóna pálení ovoce začala letos výrazně dřív. Urodilo se a pálenice čekají rekordní provoz
Letošní sezóna je podle pěstitelů mimořádně bohatá na úrodu ovoce. A protože jednou z oblíbených metod zpracování je pálení, rozjel se provoz pěstitelských pálenic naplno.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Z civilní rozvědky odešli zkušení špioni. Nastoupili do vlivné zbrojařské firmy
-
‚Otevřela se cesta ke korupci.‘ Prošlo zvýšení limitů pro malé zakázky, transparentnost se ale neposílí
-
Reforma výuky matematiky. Více slovních úloh, geometrie, ale také větší nároky na učitele
-
‚Vidím v tom papalášství.‘ Reportér popsal, jak se v Praze rozdělovaly karty pro parkování zdarma