Pochod Českým rájem v historických uniformách aneb Tažení 1866 jako „živá“ připomínka krvavé bitvy

20. srpen 2023 07:11

Krvavou bitvu mezi Rakouskem-Uherskem a Pruskem i oběti tohoto konfliktu na místech s pomníčky v terénu připomíná akce s názvem Tažení 1866. Připravili ji Klub vojenské  historie Jičín a Muzeum přírody Český ráj. Na místě byla s mikrofonem také redaktorka Vlaďka Wildová. 

Čtrnáctikilometrová pěší cesta v plné polní, která měla připomenout i strasti tehdejších vojáků při přesunech v terénu, začala dopoledne na návsi ve Veliši u Jičína a vedla do obce Prachov.

Čtěte také

Vojáci putovali po asfaltu, lesem, po polních cestách, po rovině i do kopce. Na pochod se vydali s kompletní výstrojí, pro některé byla ale odlehčená. Silnější chlapi si ovšem troufli pochodovat s autentickým vybavením, které váží kolem 25 kilogramů.

Tehdejší 74. pěší pluk byl v prusko-rakouské válce roku 1866 raritou. Podle Petra Lazurka, předsedy Klubu vojenské historie v Jičíně, šlo o jediný pluk, který byl vojensky nasazený v místě, odkud vojáci pocházeli. Byl doplněn muži z České Skalice, Jičína, z Trutnova nebo Náchoda a do války se zapojil přímo na Královéhradecku.

Cílem současného pluku a Klubu vojenské historie Jičín je udržovat vzpomínku na památku vojáků, kteří bojovali a umírali za svůj domov. Zájem o vojenskou historii je ale také pro mladé muže zajímavým a dobrodružným koníčkem.

Spustit audio

Související