Počet případů covidu v kraji roste, za týden jich přibylo 55. U většiny je mírný průběh onemocnění

V Královéhradeckém kraji nárůst případů koronaviru v uplynulém týdnu opět zrychlil. Od pátku 31. července přibylo 55 potvrzených případů nákazy covid-19 na současných 359, předchozí týden činil přírůstek 41 případů. Před tím se týdenní nárůst potvrzených nákaz řadu týdnů držel pod 20 případy, vyplynulo z dat zveřejněných dnes ministerstvem zdravotnictví. 

Přibývá ale i provedených testů. Hradecký kraj i nadále patří k nejméně zasaženým regionům.

U drtivé většiny pacientů s covidem je průběh onemocnění mírný, v Královéhradeckém kraji také nebylo prokázáno komunitní šíření nákazy, sdělili dnes ČTK zástupci nemocnic a hejtmanství.

Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové se dnes dopoledne léčili s covidem-19 dva pacienti, jejich stav nebyl vážný a do hradecké FN byli převezeni z jiných regionů, řekl dnes ČTK náměstek ředitele FN Hradec Králové Zdeněk Tušl. Fakultní nemocnice je jediným zařízením v kraji, které nemocné s covidem-19 léčí. První ze dvou hospitalizovaných se ve FN Hradec Králové léčí od 21. července, druhý asi týden. Podle Tušla, pracovníci odběrové centra FN prováděli tento týden v průměru 150 odběrů denně.

Batist Medical spustil v Červeném Kostelci třetí výrobní linku a měsíčně dodá na trh pět milionů roušek

Přestože v Královéhradeckém kraji v posledních dnech počty potvrzených nákaz koronavirem rostou, region nadále patří v ČR k těm méně zasaženým. Za celou dobu pandemie kumulativně bylo v kraji zjištěno 359 potvrzených nákaz. Je to 65 případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom je už jen Jihočeský kraj, kdy bylo 59,9 případu nákazy na 100.000 obyvatel, vyplynulo z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví.

Podle tzv. semaforu z 3. srpna, tedy mapy okresů hodnocených podle epidemiologické situace, bylo všech pět okresů Královéhradeckého kraje v bílé kategorii, tedy bez rizika. Semafor určující míru rizika ministerstvo aktualizuje jednou týdně, vždy k pondělku. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů - bílé, zelené, žluté a červené.

Šíření koronaviru na královéhradeckém krajském úřadě testy na covid-19 provedené tento týden neprokázaly. Šlo u druhou vlnu testování. ČTK to dnes řekla mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová. Koronavirus byl potvrzen u jednoho pracovníka krajského úřadu v pondělí 27. července odpoledne. Nenakazil se na úřadě.

Testy tento týden podstoupilo 14 zaměstnanců krajského úřadů z celkem 15, kteří přišli do kontaktu s nakaženým.

"Všech 14 lidí, kteří prošli druhou vlnou testů, jsou negativní, tím jim karanténa končí. Testy probíhaly ve středu a ve čtvrtek. Zbývá provést testy u jednoho zaměstnance, mělo by to být začátkem příštího týdne. Ten je i nadále v karanténě," řekla ČTK Adamcová. Podle ní žádné další případy covidu-19 v krajských zařízeních zjištěny nebyly.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem

Doporučujeme především internetové stránky ministerstva zdravotnictví, kde jsou nejaktuálnější informace. Státní zdravotní ústav má 24 hodin denně v provozu infolinky právě na obecné dotazy. Na stránkách krajských hygienických stanic je řada informací. I pro ty, kteří jsou v karanténách. Je tam, jak se takový člověk má chovat.

Krajští hygienici doporučují lidem, kteří se vrátí z rizikových oblastí zasažených koronavirem a jsou bez zdravotních obtíží, aby je kontaktovali. Jak? To je uvedeno na webu www.khshk.cz

V případě zdravotních obtíží by měli lidé volat přímo infekční kliniku fakultní nemocnice - čísla a další postupy jsou na webu www.fnhk.cz

Všechny důležité informace o koronaviru jsou zveřejněné také na webových stránkách krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Spustit audio
autor: baj | zdroj: ČTK

Související