Počátky české houslařské školy v Pasekách nad Jizerou souvisí s písmákem Věnceslavem Metelkou
V kalendáři je dnes Věnceslava - a mezi nositeli této starobylé formy jména Václav, byl i jeden z nejosobitějších českých obrozenců. Syn sklenařického ševce, školní pomocník v Pasekách nad Jizerou, vynikající muzikant a také houslař, se stal svými zápisky předlohou Raisova románu Zapadlí vlastenci.
U pasecké chalupy Věnceslava Metelky se s muzejnicí Andreou Bariakovou zastavila reportérka Eliška Pilařová.
Čtěte také
Jsme v kasárni, je to jedna z nejvýstavnějších chalup v Pasekách a dokonce se říkalo, že to musel být nějaký svobodník, který si postavil takový veliký dům.
„Tady se říká v kasárnách, protože za napoleonských válek tu bývali pohraniční strážníci. A Věnceslav Metelka tuto chalupu koupil ze věno Kateřiny a on se sem 11. dubna roku 1839 nastěhoval se ženou Kateřinou."
„A tady v této chalupě měl čtyři děti, z toho dvě se tu přímo narodily. Byl to Josef Jan Nepomucký a potom Johanka. Dvě starší děti, Pavlínka a Václav, se narodily ve staré škole."
Jsme u Věnceslava Čížka, kantora ze Zapadlých vlastenců. Šambrány kolem oken, kombinace černé a bílé. Tmavé roubení a bednění, zachovalá chalupa.
Tady je kolébka českého houslařství a Věnceslavův houslařský verštat. To je něco tak neuvěřitelně skromného, ohlazené dřevo, hodně záseků je na něm. Je malinký a když si jeden představí, že na něm se narodily ony nádherné housle i celá krkonošská česká houslařská škola.
Čtěte také
Je to úžasný doklad toho, co vlastně ti šikovní horáci dokázali.
„Nejen že na tomto ponku Věnceslav Metelka stavěl svoje housle, ale u toho ponku stával i jeho syn Josef, který dal pokračování té krkonošské houslařské školy a neměli bychom ani opomínat Václava a Johanu, protože Metelka houslařskému řemeslu vyučil tři ze čtyř dětí."
„Johanku vůbec můžeme považovat první českou houslařku. Ale bohužel ani jedno z těch dětí se nedožilo vysokého věku."
Tady bylo pravda ke dřevu blízko. Metelka chodíval po okolních lesích a hlídal si ty "svoje" javory. A smrkové dřevo se také využívalo, protože housle nejsou z jednoho druhu dřeva.
„Je to tak. Housle se staví z dvojího druhu dřeva. Svrchní deska je vždy smrková, luby a spodní deska je javor."
Spoustu věcí a informací přinesli Václav a Josef ze světa. Takže se jednal toto řemeslo rozšířilo do světa odtud a potom si oni také vybírali, co sem přinesl svět.
Související
-
Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou se už brzy otevře veřejnosti
Po dvaceti měsících oprav bude opět 15. prosince otevřena pobočka vrchlabského Krkonošského muzea Správy KRNAP - Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou.
-
Bez houslí nemohu žít. Je to mé vnitřní pnutí a zvláštní posedlost, směje se houslista Pavel Šporcl
Houslista Pavel Šporcl je hostem Lady Klokočníkové v pátek 13. listopadu po 10. hodině v přímém přenosu z rozhlasového studia.
-
Petr Voldán: Diamantové houslové zrání
Šedesátka je dnes už sice běžný, nicméně i tak už úctyhodný věk. A když slaví “šedesátku” mezinárodní dětská hudební soutěž, je to opravdický unikát.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
Fotbalisté Sparty s Teplicemi uhráli remízu 1:1. Ztráta na vedoucí Slavii může narůst až na 14 bodů
-
Dřevorubci v Krompachu pokáceli strom, který letos během adventu ozdobí pražské Staroměstské náměstí