Počátky české houslařské školy v Pasekách nad Jizerou souvisí s písmákem Věnceslavem Metelkou

13. únor 2021 10:22

V kalendáři je dnes Věnceslava - a mezi nositeli této starobylé formy jména Václav, byl i jeden z nejosobitějších českých obrozenců. Syn sklenařického ševce, školní pomocník v Pasekách nad Jizerou, vynikající muzikant a také houslař, se stal svými zápisky předlohou Raisova románu Zapadlí vlastenci. 

U pasecké chalupy Věnceslava Metelky se s muzejnicí Andreou Bariakovou zastavila reportérka Eliška Pilařová.

Čtěte také

Jsme v kasárni, je to jedna z nejvýstavnějších chalup v Pasekách a dokonce se říkalo, že to musel být nějaký svobodník, který si postavil takový veliký dům.

„Tady se říká v kasárnách, protože za napoleonských válek tu bývali pohraniční strážníci. A Věnceslav Metelka tuto chalupu koupil ze věno Kateřiny a on se sem 11. dubna roku 1839 nastěhoval se ženou Kateřinou."

„A tady v této chalupě měl čtyři děti, z toho dvě se tu přímo narodily. Byl to Josef Jan Nepomucký a potom Johanka. Dvě starší děti, Pavlínka a Václav, se narodily ve staré škole."

Expozice houslaře a písmáka Věnceslava Metelky

Jsme u Věnceslava Čížka, kantora ze Zapadlých vlastenců. Šambrány kolem oken, kombinace černé a bílé. Tmavé roubení a bednění, zachovalá chalupa.

Tady je kolébka českého houslařství a Věnceslavův houslařský verštat. To je něco tak neuvěřitelně skromného, ohlazené dřevo, hodně záseků je na něm. Je malinký a když si jeden představí, že na něm se narodily ony nádherné housle i celá krkonošská česká houslařská škola.

Čtěte také

Je to úžasný doklad toho, co vlastně ti šikovní horáci dokázali.
„Nejen že na tomto ponku Věnceslav Metelka stavěl svoje housle, ale u toho ponku stával i jeho syn Josef, který dal pokračování té krkonošské houslařské školy a neměli bychom ani opomínat Václava a Johanu, protože Metelka houslařskému řemeslu vyučil tři ze čtyř dětí."

„Johanku vůbec můžeme považovat první českou houslařku. Ale bohužel ani jedno z těch dětí se nedožilo vysokého věku."

Tady bylo pravda ke dřevu blízko. Metelka chodíval po okolních lesích a hlídal si ty "svoje" javory. A smrkové dřevo se také využívalo, protože housle nejsou z jednoho druhu dřeva.

Dům Věnceslava Metelky

„Je to tak. Housle se staví z dvojího druhu dřeva. Svrchní deska je vždy smrková, luby a spodní deska je javor."

Spoustu věcí a informací přinesli Václav a Josef ze světa. Takže se jednal toto řemeslo rozšířilo do světa odtud a potom si oni také vybírali, co sem přinesl svět.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související