Po 30 letech se v Safari Park Dvůr Králové narodila dvě koťata lvů berberských

4. červenec 2019 08:19

Řečeno filmovou řečí, největšími hvězdami letošní letní sezóny budou v Safari Parku Dvůr Králové dvojčata lvů berberských. Narodila se tam po třiceti letech! Lvíčata chodí občas ven na sluníčko a nejvíce jim zatím chutná mateřské mléko. Další zajímavosti řekl redaktorce Daně Voňkové vedoucí zoologie dvorského safari parku Jaroslav Hyjánek.

Ve výběhu lvů ve dvorském safari parku začalo být velmi rušno. Před několika dny se tam poprvé vydala dvě osmitýdenní koťata lvů berberských. Ta se v safari parku narodila po třicetileté přestávce.

Mláďata přišla na svět 10. května v podvečerních hodinách. Matkou se po 106 dnech březosti stala dvouletá samice Khalila.

Dvě osmitýdenní koťata lvů berberských ve výběhu lvů ve dvorském safari parku

„Khalila je prvorodička, což bývá zejména u šelem vždy trochu riziko. Přesto porod proběhl hladce a novopečená máma se začala o koťata hned zkušeně starat,“ popisuje ošetřovatel Radek Hlávka.

Koťata zatím sají pouze mléko od matky, ale ošetřovatelé pozorují i první náznaky zájmu o maso.

První preventivní prohlídka proběhla dva týdny po porodu

„Koťata vážila okolo dvou a půl kilogramu, což je standardní váha. Dnes už mají přes sedm kilo,“ říká Radek Hlávka.

Po osmi týdnech se lvíčata poprvé podívala také ven

„Zatím je do venkovního výběhu pouštíme obden v dopoledních hodinách a postupně je učíme, aby si zvykla na nový režim,“ dodává.

Lev berberský je ve volné přírodě vyhuben. Vidět ho ale můžete na lvím safari ve Dvoře Králové

 Lev berberský v Safari Parku Dvůr Králové

Víte, která zvířata patří do takzvané velké africké pětky? Jsou to: slon africký, nosorožec dvourohý, buvol africký, levhart skvrnitý a lev. A právě za lvy se dnes vypravíme do Lvího safari v Safari Parku Dvůr Králové.

Otcem lvíčat se stal sedmiletý samec Bart, kterého návštěvníci vídají v safari parku od roku 2014, kdy do Dvora přišel společně s bratrem Napoleonem. Bart je v současné době od samice s mláďaty oddělen. Ošetřovatelé však do budoucna plánují jejich spojení a sestavení rodinné smečky.

„Skupiny lvů bývají ve volné přírodě tvořeny jedním vůdčím samcem a dalšími několika samicemi, které odchovávají koťata. Jakmile mladí samci dospějí, odcházejí ze skupiny a zakládají si vlastní smečky, případně vyženou stávajícího vůdce skupiny. Chovat více samců pohromadě v rodinné skupině v lidské péči je proto komplikované a my musíme chov z tohoto důvodu regulovat,“ vysvětluje vedoucí zoolog Jaroslav Hyjánek důvod, proč musel safari park přistoupit k uspání jednoho ze dvou narozených samců.

Khalila se tak nyní stará o dvě koťata, samce a samičku

„Regulace chovu je za stávajících podmínek, kdy se chovu lvů v zoologických zahradách velmi daří, jediným způsobem, jak předcházet jejich přemnožení a problémům s jejich dalším umístěním. Jiným řešením je pak antikoncepce nebo kastrace, jsme však toho názoru, že je pro zvířata mnohem přirozenější a prospěšnější pro jejich další vývoj pářit se a přivádět na svět nová mláďata,“ zakončuje Jaroslav Hyjánek.

autoři: Dana Voňková , baj | zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související