Autem přímo mezi šelmy. První odvážlivci projeli lví safari v Zoo Dvůr Králové

13. červenec 2015

Jako v divoké Africe si mohou připadat návštěvníci královédvorské zoo. Ta dnes otevřela unikátní lví safari. Ve Východní Evropě jde o jediný projekt svého druhu. Mezi královskými šelmami se během odpoledne po zhruba 500 metrů dlouhé cestě projely stovky lidí.

Zájem o nevšední zážitek byl obrovský. Návštěvníky před zhruba dvouhektarovým areálem přivítá dvojice bran, mohutné oplocení a věž s dozorem, který sleduje vjezd i výjezd vozidel. Hlídka střeží celý areál také díky kamerovému systému. Bezpečnost přímo ve výběhu hlídá také ostraha v automobilu.

Lidé se mezi volně pobíhajícími lvy mohou projet speciálním terénním vozem nebo vlastním autem. Ti, kteří se do výběhu neodváží, mohou lvy sledovat také z vyhlídek, které umožňují přístup přímo nad lví výběh.

Zájemci o nevšední podívanou nesmí mít kvůli bezpečnosti v autě psa a musí se řídit přísnými pravidly.

„Bude tam služba, ta bude návštěvníky upozorňovat, jak se mají uvnitř výběhu chovat,“ říká Jan Stejskal ze Zoo Dvůr Králové. Důležité podle něho je zejména to, aby lidé měli před vjezdem do výběhu pečlivě zavřená okénka, dveře a v žádném případě nevystupovali z prostoru auta nebo speciálního trucku.

Lví dvojčata Bart a Napoleon oslavila v ZOO Dvůr Králové třetí narozeniny

V nově přístupném areálu se nyní pohybuje buď trojice lvích samců, kteří pocházejí z britského safari parku, nebo skupina čtyř samic dovezená ze zoo v nizozemském Arnhemu. Původně se po safari pohybovali lvi společně, po vzájemném konfliktu je prozatím chovatelé rozdělili. Lvi jsou z bezpečnostních důvodů kastrovaní. Utlumila se tak jejich přirozená agresivita.

V pavilonu kromě dvou skupinek žijí ještě dva berberští lvi.

Zoo za vybudování lvího safari a nového pavilonu lvů zaplatilo zhruba 18 milionů korun. Přístupné bude do prvního říjnového týdne.

Lví Safari v ZOO Dvůr Králové nad Labem
autoři: Kateřina Kohoutová , lk
Spustit audio