Lvice Khalila a Tessy jsou novou chloubou sedmičlenné skupiny královédvorského Lvího safari

14. květen 2018 08:45
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lvice Khalila a Tessy jsou novou chloubou královédvorského Lvího safari

Dnes vám v Safari Parku Dvůr Králové představíme dvě nové mladé samičky lva berberského. Jmenují se Khalila a Tessy. Obě sestry k nám přišly z německé ZOO Neuwied a teď patří do sedmičlenné skupiny královédvorského Lvího safari. Zatím se seznamují se samečky Bartem a Napoleónem, ale v budoucnosti se od nich očekává, že na svět přivedou i mláďata.

V následující reportáži vás seznámíme nejen s Khalilou a Tessou, ale také s povinnostmi Radka Šleise, coby dispečera strážní věže lvího safari a zooložkou Gabrielou Linhart, která umožnila natáčení reporérce Daně Voňkové.

V Safari Parku Dvůr Králové byla již zahájena hlavní sezona a s ní i provoz Afrického a Lvího safari. Novinkou jsou dvě mladé lvice berberské, které do Dvora Králové dorazily z německé Zoo Neuwied na podzim loňského roku. V safari se pohybují společně se samcem stejného druhu jménem Bart.

„Po příjezdu lvic bylo důležité, aby si nejprve zvykly na nové prostředí. Teprve poté jsme mohli přistoupit ke spojení s oběma samci lvů berberských, bratry Bartem a Napoleonem. Přítomnost lvic však zatím respektuje pouze Bart,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart. Napoleon tak bude do safari chodit odděleně a střídat se tam s ostatními.

„Khalila i Tessy jsou velmi mladé a z původního domova nebyly připravené na provoz safari. Na jaře jsme tam proto často podnikali zkušební jízdy osobními vozidly i Afrika trucky, aby si navykly na různé situace, které mohou nastat. Ruch kolem sebe vnímají velmi dobře,“ říká Gabriela Linhart. „Obě sestry jsou navíc velmi aktivní a hravé, nuda návštěvníky rozhodně nečeká,“ dodává s úsměvem.

Lvice Khalila a Tessy jsou novou chloubou královédvorského Lvího safari

Po skončení hlavní sezony a uzavření safari pro návštěvníky budou pokračovat pokusy o připojení samce Napoleona ke skupině a vytvoření čtyřčlenné smečky.

Lvi berberští jsou v přírodě vyhynulým poddruhem. Dříve obývali oblasti severní Afriky. V současné době je mohou lidé najít už pouze v zoologických zahradách. Do budoucna by Safari Park Dvůr Králové chtěl tyto vzácné šelmy odchovávat, vzhledem k věku samic však není pravděpodobné, že by mohly zabřeznout už v letošním roce.

Lev berberský je velká, v přírodě už vyhynulá kočkovitá šelma, poddruh lva. V zajetí přežívá několik posledních desítek kusů. Dříve se vyskytoval v horách Maroka, Alžírska a Tuniska. Samci vážili až 190, samice 160 kg. Samička mívala 2-4 mláďata.

Lvice Khalila a Tessy jsou novou chloubou královédvorského Lvího safari

Zvíře má žlutohnědou srst. Samci mají mohutnou hřívu, která u některých jedinců zasahuje přes břicho, až do slabin. Na konci ocasu má lev chomáček chlupů hnědé barvy.

Všichni berberští lvi, kteří jsou dnes chováni v zajetí, jsou potomky lvů ze soukromé menažerie marockého krále. Jsou to však už jen kříženci s jinými poddruhy.

Lev berberský byl někdy považován za největší poddruh lva. Z dostupných údajů zoologové naopak vyvozují, že lvi berberští svou velikostí nepřevyšovali lvy východoafrické nebo jihoafrické. 

Lvice Khalila a Tessy jsou novou chloubou královédvorského Lvího safari

Lva berberského chová v ČR v současné době ZOO Olomouc, které se podařilo přivést na svět už devatenáct mláďat, poslední se narodilo 11. srpna 2013, další lvíče se narodilo v ZOO Plzeň.

Zvířata, u kterých není povolena reprodukce, má také ZOO Hodonín.

Lvy berberské dále také chová Safari Park Dvůr Králové a ZOO Liberec.

autoři: Milan Baják , DV
Spustit audio

Související