Plastové „kontinenty“ v oceánech jsou už velké jako Austrálie. Poradit by si s nimi mohly sinice

12. listopad 2022

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.

Čtěte také

Na dně Atlantického oceánu byla nalezena velká část raketoplánu Challenger, který vybuchl krátce po startu v lednu 1986. V jeho troskách zahynula sedmičlenná posádka. O nálezu informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Velký kus Challengeru se našel zabořený do písku na dně oceánu. Od nehody jde o vůbec největší nalezenou část.

Vědci z Brna chtějí využít k vyčištění oceánů sinice požírající plasty. Plastové „kontinenty“ jsou dnes už velké jako Austrálie. Představují cosi jako plovoucí ostrovy, přičemž dva se nacházejí Tichém oceánu, dva v Atlantském a jeden v Indickém. Jejich původ je na souši: odhozené plasty se vlivem proudění shlukují na jednom místě a vznikají pomyslné plastové ostrovy. Nedaří se je ničit ani odstranit, a to přes několik nadějných plánů. Poradit by si s nimi mohly sinice. 

Čtěte také

Izraelští odobrníci rozluštili z hřebene starého 3700 let nápis nabádající k vyčesávání vší z vlasů a vousů. Hřeben sám se našel už roku 2016, nápis na něm byl ale málo čitelný a rozluštěn byl tedy později. Věta je napsána písmem používaným v kanaánských jazycích. Obsahuje 17 znaků a zní: Ať tento kel vyžene vši z vlasů a vousů.

Moderní programy v tabletech a počítačích pomáhají při výjezdech hasičů. Díky nim například už při výjezdech ze stanic mají v tabletech podrobnosti o tom, k čemu přesně míří. A další informace potom dostávají cestou nebo i přímo na místě zásahu. Tyto moderní technologie usnadňují a hlavně zrychlují práci požárníků.

Čtěte také

Vědci našli v rožmberské hrobce snubní prsten posledního rožmberského páru, Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic. Na desce Vokova sarkofágu odhalili také pět symbolů, může tam být i Vokův monogram. Archeologové díky sondě zjistili, že v truhle jsou luxusní látky, dámské šaty s řadou ozdob i zlaté řetězy. V květnu 2023 se otevře ve vyšebrodském klášteře expozice Rožmberské zlato. 

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...