Petr Voldán: Křivé zrcadlo dotační

Zrcadlo dovede obrátit svět vzhůru nohama (ilustrační foto)
Zrcadlo dovede obrátit svět vzhůru nohama (ilustrační foto)

Jedním z nejskloňovanějších slov poslední doby je slůvko dotace. Problém pro jednoho, šance pro jiného, nicméně v každém případě záležitost, která vytváří poněkud nerovné prostředí. 

Jak to jen jednoduše říci - dotace je prostě zvýhodnění něčeho na úkor čehosi jiného. Když někdo poskytne zákazníkům dotovaný telefon, pak předpokládá, že si ho pořídí víc zájemců než přístroj jiný. Což zdaleka nemusí korespondovat s kvalitativním porovnáním v tomto případě obou telefonů. Za normálních podmínek by se asi spotřebitel rozhodoval hlavně podle kvality a svých skutečných možností v peněžence.

A podobně to, zjednodušeně řečeno, funguje i v jiných případech. Asi by nenastal takový raketový rozvoj solární energetiky, kdybychom na podnikání "solárníků" nedopláceli v ceně elektrické energie všichni. Je to sice zdůvodněno bohulibým zájmem o ochranu životního prostředí.

Ale argumenty, které tvrdí, že ani tento způsob výroby elektřiny není z nejčistších při komplexním pohledu, včetně třeba zohlednění podmínek výroby solárních panelů nebo jejich likvidace, zahrnutí ztrát solidních pozemků, když valem ubývá půdy a podobně, tyto argumenty jsou nějak moc v pozadí.

Na dotace pro menší zemědělce dosáhly i velké firmy (ilustrační foto)

Dotace zkrátka jsou a že to křiví podnikatelské prostředí v energetice, to se tak moc neříká.

Stejně tak když má jeden stát větší dotace pro pěstování určitého druhu zeleniny nebo ovoce než jiný, kdo by se divil, že kamiony brázdí Evropu i s tunami na první pohled obyčejných okurek nebo tisíci bedýnek salátu či cibule. Místo křivých okurek bych za potíž považoval křivé prostředí dotací.

Není navíc tajemstvím, že pokřivený svět, plný dotací svádí k podvodům a korupci. Poskytování výhod způsobem dotací bývá často obhajováno veřejným zájmem. Ale i tady jsme na tenkém ledě - kdo stanoví, co je veřejný zájem, když se často ukazuje, že zájem mají hlavně ti vlivní a silní.

Když k tomu přičteme naši vlastnost vypracovávat pravidla ještě složitější, než jaká by mohla být, máme naše dotační pokřivené zrcadlo takřka pohromadě. Rovně se v něm ukáže jen málo co a málo kdo. Ale teď už úspěšné pondělí i celý týden.

Spustit audio

Související