Petr Voldán: Kdybys nebyl Ibis

Poměrně velkou aktivitu veřejnosti vyvolala snaha najít a vrátit do pražské ZOO vzácné ptáky, které zná teď už snad každý. I když ještě před pár dny málo kdo tušil, jak takový ibis skalní vypadá, poté, co jich 18 uletělo ze sněhem poškozené voliéry, je to možná v současné době nejpopulárnější opeřenec u nás. O ohledem na projevy péče o vzácné ptáky si autor dnešní pondělní glosy Petr Voldán – pochopitelně opět s nadsázkou – povzdechl: co kdybys nebyl ibis?

I slovní hříčky kolují na téma vzácných ptáků – tak třeba „Dobří ibisové se vracejí“. Faktem je, že poté, co z těžkým sněhem poškozené voliéry uletěli v přírodě kriticky ohrožení ptáci se lidé začali víc koukat po stromech a střechách, balkonech i parcích, jestli náhodou některého z ibisů neuvidí. Pražskou ZOO doslova bombardovali zprávami, kde se hledaní opeřenci pohybují. A ti se opravdu postupně vracejí. Mám skoro dojem, že dnes už možná víc lidí u nás ví, jak vypadá vzácný pták s dlouhým, úzkým, zahnutým zobákem, než by dokázalo popsat třeba bukače velkého nebo strnada. Přitom ibis skalní - na jihu Evropy zcela vyhubený už tak před třemi stovkami let a nyní vzácně k vidění v jižním Maroku a údajně i v Sýrii - tak také asi nám hodně obyčejněji znějící bukač nebo strnad patří ke kriticky ohroženým druhům ptáků.
Nezdá se mi ale, že bychom takovou pozornost věnovali i těm našim strnadům a bukačům. Nebo jiným, kriticky ohroženým druhům fauny. Možná proto, že ani netušíme, že třeba i tetřev hlušec, sysel, ještěrky nebo střevlíci či mnozí modrásci z říše motýlů jsou mezi druhy, majícími tzv. „na kahánku“. Máme je asi za běžné, obyčejné, neatraktivní v kontrastu s obyvateli zoologických zahrad. Jsou z normálních luk, lesů, zahrádek a ne z pralesů, lagun, polopouští nebo prérií. Ale ohrožujeme je a z planety vytlačujeme také my – lidé.
A tak mě při sledování chvályhodných akcí na pomoc ibisů napadlo, jestli bychom reagovali stejně, kdyby z některé ZOO zmizela nějaká ta ještěrka nebo zdánlivě obyčejný tetřev. Tedy co by s tebou ptáčku bylo, kdybys nebyl ibis? K té nadsázce mě přivedly i některé reakce sebevědomě otrlých světáků, hlásajících, že jim do nějakých ulétnuvších ptáků nic není. Já si naopak myslím, že se ibisům jejich anabází povedlo připoutat pozornost lidí k něčemu smysluplnému, možná i k hlubšímu zamyšlení nad ohroženou přírodou. Ale teď už úspěšné pondělí i celý týden.

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.

autor: pvo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.