Petr Voldán: Hřejivý led

Slovní spojení “hřejivý led” zní tak trochu prapodivně. Tím spíš, když dodám, že glosován bude film - film minulého roku. Oceněný o víkendu Českým lvem nejen za nejlepší film, ale i pěti dalšími skleněnými soškami. Ale jak už jsme zvyklí, od Petra Voldána v následující glose nečekejme nějakou filmovou recenzi.

Já vím, hřejivý led, to vyvolává podobně nechápavé myšlenky, jako kdybych řekl studený oheň, suchá voda nebo ohlušující ticho. Protimluv, zdánlivý nesmysl, ale často schovává nejednu moudrost. Podobně “Bába z ledu” budí na první dojem, možná i poslech spíš chlad než něco, za čím bychom hledali tzv. “na první dobrou” hřejivý výsledek.

A přitom film, který kritici hodnotí nejednoznačně, byť je od víkendu ověnčen trofejemi z vyhlašování Českých lvů, pro mě podobné vyznění skrývá. Recenzní rozbory ponechám povolanějším kritikům, i když o jejich závěrech mám někdy svoje mínění. Mimochodem, docela se mi líbí myšlenka, kterou prý měl v oblibě finský skladatel Jean Sibelius - “Nedejte na kritiky. Žádnému z nich dosud nepostavili pomník.”

03807383.jpeg

Jde mi o něco jiného. Zabodoval film, který ukazuje možná obyčejnou - ale silnou člověčí snahu změnit i v pokročilejším věku zaběhaný stereotyp života, nerezignovat a začít něco nového, do té doby nepředstavitelného. Zahájit někdy kolem šedesátky drsné otužování, vyhrabat se ze závislosti na péči o dva pohodlné a matku vysávající dospělé syny a jejich rodiny a navrch ještě začít vztah, to je podle mého transfuze optimismu. Jakkoli je film možná prý složitý, schematický, bez dynamiky a kdoví čeho ještě, mám ho osobně za přínos.

Bába z ledu je pro mě zkrátka něčím, co v atmosféře přehlížení problémů a potřeb starší generace, ale i stále vyhrocenějších vztahů jak mezi lidmi obecně, tak mezi generacemi, provokuje k zamyšlení. A naznačuje, že když člověk chce, tak leccos může, stejně jako Zuzana Kronerová a Pevel Nový. S Českým lvem nebo bez něj - led prostě může i hřát. Ať vám to třeba připadá jako nesmysl. A teď už úspěšné pondělí i celý týden.

autoři: Milan Baják , pvo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.