Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Hledání pokladu, nitěné knoflíky a loupeživý rytíř Mikuláš. Nejen to jsou zajímavosti hradu Potštejn

Páté, ale i příští šesté pokračování našeho letního rozhlasového putování po zámcích a hradech na Orlici nás zavedlo do Potštejna. Což je obec trochu neobvyklá už i tím, že má jak zříceninu hradu, tak také zámek.

Přednost dostal hrad, ale ještě, než jsme vystoupali k jeho branám, zastavili jsme se v "podhradí" - u domu, který se také zapsal do naší historie.

Jednota bratrská a nitěné knoflíky z Potštejna

Mikrofon pořadu "Na cestách" totiž zaznamenal podrobnosti o počátcích výroby ojedinělých nitěných knoflíků. Tahle zvláštnost, která i dnes láká jako detail výrobce textilního zboží, je spojena s domem č. p. 8 v dnešní ulici Českých bratří v Potštejně, kde jsem z kufříku "nahrál" na odpověď Danielu Vacovskému.

Tradice s historií z Podorlicka

A uslyšíte jak o knoflíkářkách a putování nitěných knoflíků do Holandska a dál do světa, tak také o propojení tohoto řemesla s Jednotou bratrskou někdy po roce 1873.

Hradní branou nejen za pokladem

Ale od zajímavé historie pohledných nitěných knoflíků jsme se brzo vydali vzhůru na zříceninu a zbytky hradu Potštejn.

Čtěte také

Kratičkou četbou příběhu z dětské omalovánky jsme si navodili atmosféru a poté zabouchali klepadlem na jednu z hradních bran. Kastelánka Iva Dostálová nás už očekávala.

Když jsme se dost vynadívali do kraje, čekala nás obhlídka jedné z nejhezčích zřícenin Podorlicka. Nakoukli jsme do kovárny i dalších míst, přečetli jsme i nápis, který snad měl vyprovokovat Jana Antonína Harbuvala-Chamaré ke hledání pokladu a pokračovali ke klíčovému místu natáčení našeho pořadu.

Hledač bez úspěchu, ale my poklad našli

V pokračovaní pořadu "Na cestách" se dozvíte, že Jan Antonín Harbuval-Chamaré natolik uvěřil pověstem o ukrytém pokladu, že hrad Potštejn prakticky zdevastoval.

Prostory pod ním propletl spoustou chodeb, ale poklad nenašel.

Jeho příběh inspiroval nejen Aloise Jiráska, který zveřejnil na stránkách časopisu Světozor v roce 1881 historickou povídku "Poklad".

Do kopání jsem se v jedné ze štol pod dohledem energické hradní kastelánky Ivy Dostálové pustil nakonec také. A jak uslyšíte a můžete i vidět na fotografiích, s pomocí cestovního kufříku, plného různých překvapení, jsem nakonec truhlu s "pokladem" našel. Odměna za námahu to byla sladká...

Kaple Svatých schodů

Nemohli jsme vynechat ani další lákadlo hradu Potštejn. Ojedinělé schodiště v Kapli sv. Jana Nepomuckého, kterému se říká Svaté schody.

Čtěte také

A je toho opět při další zastávce na cestě po hradech a zámcích na české Loiře - tedy na Orlici - ještě mnohem víc, co se můžete dozvědět.

Stačí si nás naladit jako obvykle po 18:00 v pondělí 3. srpna na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice.

Nebo si pořad "Na cestách s Petrem Voldánem" poslechnout v našem audio-archivu.

Dominantou Potštejna jsou trosky mohutného hradu, jehož historie začíná koncem 13. století (1295). Byl založen rodem Drslaviců pocházejícím ze západních Čech. V areálu hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého (1766), poslední zastavení křížové cesty "Boží hrob" (1754) a pamětní deska Jiráskova "Pokladu". Ve vstupní čtvrté bráně je expozice dokumentující historii hradu.

A za týden vás pozvu opět do Potštejna, ale tentokrát na zámek.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...