Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Království voňavých růží, nádhera nad hlavou i obraz od Marie Terezie. To vše má zámek Častolovice

Královna květin, kazetové stropy, ale i Marie Terezie jako malířka nebo flanel na stěnách a pes plemene mops na freskách - nejen tato lákadla, ale ještě mnohem víc vás čeká na zámku v Častolovicích.

První polovinu našeho letního putování s mikrofonem pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” po zámcích a hradech na Orlici uzavíráme návštěvou renesančního zámku Častolovice. A už při vstupu do areálu mě vítá pnoucí se silně vonící chlouba - růžová Constance Spry. Což je růže, jedna z více než dvou stovek zátupkyň královny květin v Častolovicích.

Čtěte také

Nešlo nezačít rozhlasovou procházku silným přivoněním, protože růže, tzv. staromódní, tedy staroanglické i starofrancouzské, které si z velké většiny přivezla zámecká paní Diana Phipps Sternbergová z Anglie, to je fenomén s Častolovicemi už nerozlučně spojený.

Růžovou zahradu zakládala matka současné majitelky zámku a přehlédnout je nejen nemůžete, ani byste neměli. Jsou totiž mezi nimi kromě Constance Spry i další vzácné “kousky”. A byl jsem rád, že i růžička z naší zahrádky, kterou jsem pro zámeckou paní předal do rukou našeho průvodce, správce Zdeňka Bachmana, stylově do rozária zapadala.

Nádhera nad hlavou

Zámky a hrady na naší Loiře, tedy na Orlici, ukrývají nejrůznější unikáty. V Častolovicích se k nim řadí vedle ojedinělé kolekce růží také například kazetové stropy. Mohli jsme je obdivovat v Rytířském sále hned poté, co jsem za vstupními dveřmi odhalil saně.

Interiér zámku v Častolovicích

Proč saně na zámku, to už vám v pořadu “Na cestách” poví Kateřina Kovaříčková, která se se Zdeňkem Bachmanem v představování zajímavostí zámku v Častolovicích u našeho mikrofonu střídala.

Kazetové stropy, datované kolem roku 1600 ve čtyřech sálech a komnatách, stojí určitě za pozornost, byť jejich představení jen v rozhlasové podobě za vizuálním zážitkem přece jenom trochu “kulhá”. Proto nabízíme i fotografii v malé fotogalerii.

“Zámecký” flanel z textilek v regionu

Mezi snímky najdete i důkaz přítomnosti dalšího unikátu na zámku v Častolovicích. Asi těžko někde jinde najdete komnaty vytapetované flanelem se vzorem “pyžamo či košile” z vychodočeských textilek. Přesně takovou ojedinělost tu mají díky nápadu, kterým Diana Phipps Sternebergová potvrdila svoji pověst nápadité a citlivé bytové architektky.

Dámsky pokoj

Její rady pomáhaly i v rozhodování Dagmar Havlové a jejího manžela při zařizování interiérů. A bylo také hned jasné, proč můj cestovní kufřík s překvapeními pro hosty u mikrofonu skrýval tentokrát prozaicky obyčejné flanelové pyžamo. Mimochodem, nevěřili byste, jak se flanel k zámeckým interiérům v Častolovicích hodí.

Mops ve vitríně i na freskách

Je toho hodně, kvůli čemu stojí zámek Častolovice navštívit. Mají tu třeba moc rádi zvířata, což nám mezi výběhy zámeckého zvěřince potvrdil Zdeněk Bachman.

Čtěte také

A narozdíl od většiny ZOO, u zámku v Častolovicích je krmení zvěře povoleno. Pochopitelně za jistých pravidel, mají tam pro vás připravené krmení a zvířata na šustění pytlíčků moc dobře slyší.

A můžete vidět ještě další unikát - zámecká paní Diana Phipps Sternbergová je totiž milovnicí psího plemene mops. Takže nepřekvapí, že “mopslíci” mají i svoji výstavku v jedné ze zámeckých komod, kde je spousta figurek mírumilovného a chytrého psa, a že jsme si o psech také popovídali v pokračování pořadu “Na cestách”.

Mops v různých podobách

A dva zástupci plemene, o jehož rozšíření se zasloužil rod Viléma Oranžského, jsou zvěčněni i na freskách na zdech zámeckého nádvoří.

Malířka Marie Terezie

Nakonec přidám ještě zajímavost hodně překvapivou. Zaskočilo mě totiž, že na zámku v Častolovicích mají obrázek, jehož autorkou je Marie Terezie.

Zámek Častolovice
Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Později patřily Častolovice několika různým majitelům. Nejznámnější z nich byl Jiří z Poděbrad, jehož první ženou byla Kunhuta ze Sternberga. V roce 1992 byl zámek v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové.

Nenápadně “ukrytý” v komodě jednoho ze sálů dokumentuje, co asi mnozí z nás netušili - že rakouská císařovna a jediná vládnoucí žena na českém trůně malovala a navíc, že doklad toho máme u nás v Častolovicích.

Čtěte také

Takže, tak jako u předchozích dílů letního putování po zámcích a hradech na Orlici máme pro vás intentokrát na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice nemálo zajímavostí.

Stačí si nás naladit jako obyvkle v pondělí - tentokrát 27. července - po 18:00 a můžete s námi navštívit zámek Častolovice.

O týden později, první pondělí v srpnu, se vypravíme s pořadem “Na cestách” po zámcích a hradech na Orlici na zříceninu hradu Potštejn.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka