Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Království voňavých růží, nádhera nad hlavou i obraz od Marie Terezie. To vše má zámek Častolovice

Královna květin, kazetové stropy, ale i Marie Terezie jako malířka nebo flanel na stěnách a pes plemene mops na freskách - nejen tato lákadla, ale ještě mnohem víc vás čeká na zámku v Častolovicích.

První polovinu našeho letního putování s mikrofonem pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” po zámcích a hradech na Orlici uzavíráme návštěvou renesančního zámku Častolovice. A už při vstupu do areálu mě vítá pnoucí se silně vonící chlouba - růžová Constance Spry. Což je růže, jedna z více než dvou stovek zátupkyň královny květin v Častolovicích.

Čtěte také

Nešlo nezačít rozhlasovou procházku silným přivoněním, protože růže, tzv. staromódní, tedy staroanglické i starofrancouzské, které si z velké většiny přivezla zámecká paní Diana Phipps Sternbergová z Anglie, to je fenomén s Častolovicemi už nerozlučně spojený.

Růžovou zahradu zakládala matka současné majitelky zámku a přehlédnout je nejen nemůžete, ani byste neměli. Jsou totiž mezi nimi kromě Constance Spry i další vzácné “kousky”. A byl jsem rád, že i růžička z naší zahrádky, kterou jsem pro zámeckou paní předal do rukou našeho průvodce, správce Zdeňka Bachmana, stylově do rozária zapadala.

Nádhera nad hlavou

Zámky a hrady na naší Loiře, tedy na Orlici, ukrývají nejrůznější unikáty. V Častolovicích se k nim řadí vedle ojedinělé kolekce růží také například kazetové stropy. Mohli jsme je obdivovat v Rytířském sále hned poté, co jsem za vstupními dveřmi odhalil saně.

Interiér zámku v Častolovicích

Proč saně na zámku, to už vám v pořadu “Na cestách” poví Kateřina Kovaříčková, která se se Zdeňkem Bachmanem v představování zajímavostí zámku v Častolovicích u našeho mikrofonu střídala.

Kazetové stropy, datované kolem roku 1600 ve čtyřech sálech a komnatách, stojí určitě za pozornost, byť jejich představení jen v rozhlasové podobě za vizuálním zážitkem přece jenom trochu “kulhá”. Proto nabízíme i fotografii v malé fotogalerii.

“Zámecký” flanel z textilek v regionu

Mezi snímky najdete i důkaz přítomnosti dalšího unikátu na zámku v Častolovicích. Asi těžko někde jinde najdete komnaty vytapetované flanelem se vzorem “pyžamo či košile” z vychodočeských textilek. Přesně takovou ojedinělost tu mají díky nápadu, kterým Diana Phipps Sternebergová potvrdila svoji pověst nápadité a citlivé bytové architektky.

Dámsky pokoj

Její rady pomáhaly i v rozhodování Dagmar Havlové a jejího manžela při zařizování interiérů. A bylo také hned jasné, proč můj cestovní kufřík s překvapeními pro hosty u mikrofonu skrýval tentokrát prozaicky obyčejné flanelové pyžamo. Mimochodem, nevěřili byste, jak se flanel k zámeckým interiérům v Častolovicích hodí.

Mops ve vitríně i na freskách

Je toho hodně, kvůli čemu stojí zámek Častolovice navštívit. Mají tu třeba moc rádi zvířata, což nám mezi výběhy zámeckého zvěřince potvrdil Zdeněk Bachman.

Čtěte také

A narozdíl od většiny ZOO, u zámku v Častolovicích je krmení zvěře povoleno. Pochopitelně za jistých pravidel, mají tam pro vás připravené krmení a zvířata na šustění pytlíčků moc dobře slyší.

A můžete vidět ještě další unikát - zámecká paní Diana Phipps Sternbergová je totiž milovnicí psího plemene mops. Takže nepřekvapí, že “mopslíci” mají i svoji výstavku v jedné ze zámeckých komod, kde je spousta figurek mírumilovného a chytrého psa, a že jsme si o psech také popovídali v pokračování pořadu “Na cestách”.

Mops v různých podobách

A dva zástupci plemene, o jehož rozšíření se zasloužil rod Viléma Oranžského, jsou zvěčněni i na freskách na zdech zámeckého nádvoří.

Malířka Marie Terezie

Nakonec přidám ještě zajímavost hodně překvapivou. Zaskočilo mě totiž, že na zámku v Častolovicích mají obrázek, jehož autorkou je Marie Terezie.

Zámek Častolovice
Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Později patřily Častolovice několika různým majitelům. Nejznámnější z nich byl Jiří z Poděbrad, jehož první ženou byla Kunhuta ze Sternberga. V roce 1992 byl zámek v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové.

Nenápadně “ukrytý” v komodě jednoho ze sálů dokumentuje, co asi mnozí z nás netušili - že rakouská císařovna a jediná vládnoucí žena na českém trůně malovala a navíc, že doklad toho máme u nás v Častolovicích.

Čtěte také

Takže, tak jako u předchozích dílů letního putování po zámcích a hradech na Orlici máme pro vás intentokrát na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice nemálo zajímavostí.

Stačí si nás naladit jako obyvkle v pondělí - tentokrát 27. července - po 18:00 a můžete s námi navštívit zámek Častolovice.

O týden později, první pondělí v srpnu, se vypravíme s pořadem “Na cestách” po zámcích a hradech na Orlici na zříceninu hradu Potštejn.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.