Oxymetry pomohou s ochranou v domovech pro seniory v Královéhradeckém kraji

18. duben 2020

Královéhradecký kraj intenzivně zásobuje domovy pro seniory ochrannými pomůckami. Nově pro ně nakupuje také oxymetry, které jsou účinnější v rozpoznávání možných příznaků nákazy koronavirem než teploměry. 

Čtěte také

„Chráníme naše seniory, jak jen můžeme. Ochrannými pomůckami a testy zásobujeme nejen krajské organizace, ale i zařízení jiných subjektů, která poskytují sociální služby,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán z ČSSD.

Královéhradecký kraj k 14. dubnu dodal do lůžkových zařízení poskytujících sociální služby téměř 372 tisíc roušek, přes 66 tisíc respirátorů, 237 ochranných obleků, přes 76 tisíc rukavic, přes 3 tisíce ochranných brýlí a 120 obličejových štítů.

Tyto ochranné pomůcky pocházejí ze státních dodávek a výraznou část z nich nakoupil sám kraj. Zároveň do zařízení rozvezl 40 400 testovacích sad a všichni zaměstnanci postupují testování na COVID-19.

Vedení Královéhradeckého kraje také postupně vybavuje všechna pobytová zařízení poskytující sociální služby oxymetry.

Malý přístroj, který se nasazuje na prst, slouží k měření saturace hemoglobinu kyslíkem v arteriální části krevního řečiště. Díky němu je možné odhalit možné příznaky nákazy koronavirem účinněji, než měřením teploty.

Čtěte také

„Pro boj s koronavirem máme připravené i pohotovostní baličky, které obsahují dva respirátory, ochranný oblek, dva páry ochranných rukavic a štít. Tyto balíčky jsou rozmístěny v hlavních zařízeních sociální služby po kraji a na krajském úřadě je uložena pohotovostní záloha, odkud jsme je schopní okamžitě distribuovat na potřebná místa,“ doplnil hejtman Jiří Štěpán.

Radní Královéhradeckého kraje již dříve schválili uvolnění 35 milionů korun pro poskytovatele sociálních služeb na odměny pracovníků, kteří by se starali o klienty v zařízeních stižených koronavirem.

V současnosti se v žádném krajském domově pro seniory nákaza COVID-19 nevyskytla.

autor: baj | zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.