Domov seniorů U Biřičky v Hradci Králové zatím situaci zvládá. Seniorům nechybí dobrá nálada

28. březen 2020

Senioři v hradeckém Domově seniorů U Biřičky jsou dosud před koronavirem v bezpečí. Mezi zhruba 340 seniory a dvěma stovkami zaměstnanců se nákaza zatím neobjevila, samotné zařízení se s předstihem vybavilo rouškami a dezinfekcí. Klienti jsou na tom podle vedení Domova navíc dobře i po psychické stránce. ví. 

Čtěte také

„Tady zatím vládne dobrá nálada. Naši senioři to vnímají z médií. Koukají na tu situaci v televizi, poslouchají rádia. Vědí, že se venku něco děje a že to není úplně standardní. Řada z nich má podrobné informace, mají spojení se svými rodinami buď telefonicky nebo přes Skype. Nicméně, není to tak, že by se tady uvnitř zařízení z toho někdo nějak dramaticky hroutil," říká ředitelka Domova u Biřičky Daniela Lusková.

Pozitivně naladěni jsou i zaměstnanci, možná i díky zpětné vazbě ze sociálních sítí.
„To pro nás hodně znamená, když lidé napíší, že jsou s námi. Tak to je pro nás taková psychická spojka s veřejností. To je moc fajn."

Dobrá péče o seniory je znakem vyspělé společnosti

Vedle pomoci a podpory morální ale bude možná Domov u Biřičky potřebovat i další ochranné roušky.

Čtěte také

Je potřeba být připraven na to, že se situace může změnit, vysvětluje Daniela Lusková.
„Pokud někdo ještě šije roušky, tak potřebujeme. Chceme jich mít dostatečnou zásobu na to, že v určitém okamžiku budeme rouškovat i klienty. Zatím to v tuto chvíli nenastalo, ale velmi pravděpodobně k tomu dojde. Takže na tu denní spotřebu, než roušky vypereme a vydesinfikujeme, je zapotřebí docela velké množství. Tedy má-li někdo ještě chuť šít, tak budeme rádi, když nám ještě roušky donesou."

Případnou pomoc je možno domluvit telefonicky přímo s Domovem u Biřičky.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.