Oslaďte si krásně život! Tvarohové noky s jahodovou omáčkou se vám budou doslova rozplývat na jazyku

Na ovocné knedlíky je nejsnazší jít s tvarohovým těstem. To vyžaduje jen několik surovin, je hotové za pár minut a pracuje se s ním v pohodě - čili nebudete muset volat antikonfliktní tým a snadno spolu najdete společnou řeč. 

Víte, že ovocné knedlíky nejsou výhradně českou a moravskou záležitostí? Pochutnáte si na nich také v Rakousku, Maďarsku, i v Německu. Mají ale své odlišnosti co se týče těsta a posypu.

Ingredience
  • 500 g jahod
  • lžíce másla
  • 2 lžíce cukru
  • 250 g měkkého tvarohu
  • 2 vejce
  • 150 g polohrubé mouky
  • citrónová kůra
  • meduňka nebo máta na ozdobení
  • sůl

Těsta můžeme použít různá. Od kynutých, přes tvarohové, žemlové, krupicové, někdy i odpalované, až po bramborové.

Podle druhu těsta, ale i podle chuti, se pak volí i závěrečné doplnění sladkým posypem. Tedy zejména cukrem, který je převážně moučkový. Ale může být ve spojení se skořicí i jemně krupicový. Někdo má rád strouhanku, někdo drcené sladké máslové sušenky nebo piškoty. Výborný je i strouhaný perník.

Ale pokud chcete změnu, zkuste mleté ořechy, kokos, nebo mandle.

Postup:
Jahody nahrubo nakrájejte (několik si nechte na ozdobení). V kastrolu zahřejte máslo, vsypte cukr a nechte ho rozpustit. Pak přidejte jahody a nechte je asi 5 minut probublávat. Můžete přidat i lžíci medu a dl pomerančové šťávy.
Noky:
V míse promíchejte tvaroh, vejce, mouku, trochu nastrouhané citronové kůry a špetku soli. Ze vzniklého těsta vytvarujte 2,5 cm široký váleček, který rozdělte na stejné menší dílky - noky. Zavařujte je do vroucí osolené vody, rychle přiveďte k varu, ztlumte plamen a pomalu vařte, až vyplavou na povrch. Vyberte je děrovanou naběračkou (nebo slijte přes cedník) a hned podávejte s rozvařenými jahodami. Porce ozdobte překrojenými jahodami a lístky čerstvé meduňky či máty.

Dobrou chuť!

autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.