ODS chce v Hradci Králové sestavit vládu města s dalšími čtyřmi uskupeními vyjma ANO a SPD

27. září 2022 09:52
Volby 2022 – Hradecký kraj

ODS chce jednat v Hradci Králové o vedení radnice pětikoalicí bez ANO a SPD. Jednání o vzniku koalice s hnutím ANO tak zatím dále nepokračují. Rozhodl o tom stranický orgán ODS. Povolební situaci sleduje reportér Jakub Vik.

Čtěte také

Oblastní rada ODS v pondělí večer rozhodla, že strana bude nadále primárně jednat o novém složení vedení hradeckého magistrátu s koalicí HDK plus TOP 09, Piráty, hnutím Rozvíjíme Hradec a uskupením Změna pro Hradec a Zelení.

Neznamená to ovšem, že by jednání s vítězným hnutím ANO nutně nadobro skončila. Jak mi řekl lídr ODS v Hradci Králové Miroslav Hloušek v tuto chvíli ale všechna ostatní uskupení nadále kategoricky odmítají jednat s hnutím ANO.

Na stole není podle něj ani jakákoliv varianta spolupráce s SPD a to ani s členy jiných stran zvolených do zastupitelstva města na kandidátce SPD. Tuto variantu totiž navrhl vyjednavač hnutí ANO Denis Doksanský. Aby koalici ODS a hnutí ANO doplnil Ivan Picek z Trikolóry, který byl zvolen právě na kandidátce SPD.

Jde ODS do jednání už s nějakými konkrétními požadavky?

Čtěte také

Ano, oblastní rada ODS se včera shodla, že v jakékoliv podobě nové koalice, teď tedy primárně v pětikoalici, chce čtyři místa v radě města. Připomenu, že ODS získalo ve volbách pět zastupitelských křesel.

V královéhradecké městské radě sedí 11 radních. Tedy požadavek 4 křesel, v této potenciální koalici je ODS ještě navíc až druhá počtem zastupitelů za HDK + TOP 09, je poměrně vysoký. Lídr hradeckých Pirátů Pavel Vrbický tento požadavek ODS na svém twitterovém účtu glosoval slovy: Já chci velblouda.

Každopádně podstatní je, že další vývoj ohledně vedení královéhradecké radnice očekáváme ve čtvrtek 29. září, kdy se má všech pět uskupení sejít k jednání o programovém průniku.

Co další města v našem kraji? Kde se jednání posunula a kde naopak ustrnula?

Čtěte také

Například v Hořicích na Jičínsku je jasno o novém starostovi. Tamní radnici sice poveden nadále dvojkoalice Šance pro rozvoj a Hořičtí patrioti, starostou ale bude pravděpodobně dosavadní místostarosta Martin Pour z Hořických patriotů.

Ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku by i v příštích čtyřech letech měl ve funkci starosty pokračovat Jan Jarolím z hnutí ANO. Spolupracovat chce se dvěma zastupiteli ze společné kandidátky Východočechů a STANu. Ti mají zájem o pozice místostarosty a radního. Koalice by měla jen těsnou většinu v zastupitelstvu.

Jasno naopak vůbec není třeba v Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku, kde v komunálních volbách zvítězil se svým uskupením bývalý hejtman Jiří Štěpán z ČSSD.

autoři: Jakub Vik , baj
Spustit audio

Související