Od časů „primáře Sovy“ prošla endoprotéza kyčelního kloubu doslova revoluční modernizací a proměnou

2. leden 2023

Totální endoprotéza, tedy náhrada kyčelního kloubu. Jak se tato náročná operace v medicíně vyvinula za posledních 30 let a jakou techniku lékaři v současné době používají? A jak do operačních plánů zasáhl také koronavirus? 

Primář ortopedického oddělení Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou MUDr. Pavel Hroch je hostem naší radioporadny na téma: endoprotéza kyčelního kloubu.

Endoprotetika, čili umělé klouby, významným způsobem ovlivňují život spousty lidí. Bez nich by měli velmi malou kvalitu života.
MUDr. Pavel Hroch, primář ortopedického oddělení Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou

Vy jste byl u své první endoprotézy už v roce 1987. Jak se operace náhrady kyčelního kloubu za uplynulé roky proměnila? Co je nového, změnilo se toho hodně?

Endoprotetika, čili umělé klouby, to je obrovská revoluce v medicíně a významným způsobem ovlivňuje život spousty lidí. Ti by bez této operace měli prakticky velmi malou kvalitu života.

Čtěte také

Vzhledem k tomu, že se poměrně brzy u nás tehdy ještě v Československu operace endoprotézy rozvinula, tak došlo záhy k výrazným změnám, které vedly k tomu, že se endoprotetika výrazným způsobem zkvalitnila.

V první řadě to spočívá v tom, že nejsme odkázaní na jeden výrobek, který byl k dispozici v roce 1987 od firmy Poldi v Kladně, protože nebyly dostupné zahraniční materiály, které zcela jistě umožňovaly větší možnosti pro operatéra řešit jednotlivé případy. Což ale neznamená, že endoprotéza tenkrát nebyla kvalitní, jen v některých případech by bylo rozhodně lepší použít jiné materiály.

A potom se to samozřejmě týká samotných materiálů, ze kterých se umělé klouby v současnosti vyrábějí. Předtím jsme měli k dispozici pouze cementované endoprotézy. Dnes máme, jak necementové, tak částečně cementované. To znamená, protože kloub je složen ze dvou základních částí, tak se může použít takzvaný hybridní kloub.

Čtěte také

Co se dále změnilo, tak je prevence různých komplikaci. Z počátku jsme používali antibiotika a neviděli jsme jak dlouho. Dnes víme, že preventivní podání antibiotik stačí v zásadě v jedné maximálně ve dvou dávkách. Také se změnily možnosti antibiotik ve smyslu jejich kvality a působení na potenciální patogenní bakterie.

Další, co se změnilo, a co také významným způsobem změnilo kvalitu a snížilo komplikace operací, je prevence proti tromboembolické nemoci, tedy vzniku krevní sraženiny uvnitř cévního řečiště a vmetení sraženiny do cév. Dnes se používá řada moderních preparátů, jako například nízkomolekulární hepariny, dřív byly tyto preparáty méně účinné. Dneska to jsou tzv. preventivní léky, které se jen polykají, nepoužívají se injekce. To je velice účinné a používá se to v určité standardní délce po operaci a významným způsobem to snížilo komplikace.

Dnes po celé České republice čeká mnoho lidí na výměnu kyčelního kloubu. Kdo je vhodným kandidátem, tedy jaké jsou indikace k operaci?

Indikace jsou relativně široké. V první řadě to jsou lidé, kteří mají tzv. primární koxartrózu, čili artrózu kyčelního kloubu. V neposlední řadě jsou to lidé po vykloubení nebo dysplazii kyčelních kloubů, což je onemocnění, při kterém nedošlo k velmi dobrému vývinu kyčelního kloubu, je tam určitá anatomická odchylka. Zde potom dochází k častější tvorbě degenerativních změn.

MUDr. Pavel Hroch ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A potom jsou to také různá revmatická onemocnění, ať už je to lupénka nebo klasická revmatoidní artritida s různými obrazy, Bechtěrevova choroba atd. A jedná se i o různé poúrazové stavy, kterých je také mnoho. Jsou to především lidé, kteří si buď zlomí onu krčkovou část kloubu, nebo třeba při dopravní nehodě dojde k poškození kloubní jamky a tam potom dochází k rozvoji degenerativních změn.

Celou ortopedickou radioporadnu s primářem MUDr. Pavlem Hrochem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související