Očkování proti covidu bez předchozí registrace je teď už dostupné v celkem deseti městech kraje

28. červenec 2021

V Královéhradeckém kraji se ve středu 28. července začalo očkovat proti koronaviru bez nutnosti předchozí registrace na sedmi nových místech. Celkem tak tuhle možnost mají lidé v deseti městech kraje. Kde přesně a jaký je prozatím zájem o očkování bez registrace zájem zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Stojím přímo před očkovacím centrem Oblastní nemocnice v Náchodě. Tady se potkávají jak lidé, kteří se na očkování objednali, tak i ti bez registrace.

Čtěte také

Bez předchozího objednání se tady očkuje od pondělí 26. července. První den přišlo 13 lidí, z toho 5 už jen pro druhou dávku vakcíny. V úterý dorazilo bez registrace 21 zájemců.

Je to méně, než místní zdravotníci čekali. Vysvětlují si to tím, že se o této možnosti mezi lidmi zatím moc neví.

Tohle očkovací centrum v Náchodě je v provozu každý všední den od 7:00 do 15:30 hodin s krátkou polední pauzou. V sobotu se tady budou pod dohledem pediatra očkovat i děti ve věkové skupině od 12 do 15 let. Na prvního klienta bez registrace tady zatím dnes čekají.

Minulý týden jako první v kraji začala bez registrace očkovat proti koronaviru soukromá společnost v Jaroměři, v pondělí se kromě Náchoda přidali i zdravotníci nemocnice v Jičíně. Jaký je zájem tam?

Čtěte také

V Jaroměři chodí podle vyjádření jednatele společnosti Jiřího Veselého mezi 40 až 100 lidmi denně. Například v pondělí 26. července to byla téměř stovka. Pro vakcínu bez registrace si podle doktora Veselého chodí v Jaroměři hlavně mladší lidé.

A v Jičíně je zájem lidí o očkování bez registrace o poznání menší. V pondělí 26. července tam přišli jen 2 zájemci a v úterý potom 9. Je ale pravda, že se v jičínské oblastní nemocnici bez registrace očkuje pouze 3 hodiny denně.

Od středy 28. července nabízí možnost očkování bez předchozí registrace zdravotníci v dalších sedmi městech Královéhradeckého kraje.

Je to v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem, Broumově, Rychnově nad Kněžnou, Hořicích, Vrchlabí a také v Hradci Králové. Vždy v předem určené dny a časy. Někde je to každý den, jinde například jen jednou týdně a třeba pouze odpoledne.

Čtěte také

V prvních třech zmiňovaných městech je očkovací místo v nemocnicích zřizovaných Krajským zdravotnickým holdingem. V Rychnově nad Kněžnou potom v tamním Společenském centru. V Hořicích se bez registrace očkuje v Levitově centru následné péče a ve Vrchlabí v tamní nemocnici.

Co se týče Hradce Králové, tak očkovací místo je tam nově v obchodním centru Atrium. Vakcínu tam mohou zájemci dostat ve všední dny mezi 13:00 až 18:00 hodinou.

A kdo na očkování bez registrace přijde, předloží zdravotníkům občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Přijít mohou i zájemci, kteří první dávku vakcíny už dostali někde jinde třeba i po registraci a uplynula jim lhůta 21 dnů. Potom už nemusí nic řešit, stačí přijít na očkovací místo, kde se očkuje bez registrace. A zdravotníci už jejich původní registraci někde jinde zruší.

Na všech zmiňovaných místech se podle krajského úřadu momentálně očkuje vakcínou Pfizer.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.