Novinář dělá každý den něco jiného. Já chodila po horách a poznávala spoustu skvělých lidí
Články v časopisu Krkonoše, později také stovky rozhlasových reportáží, rozhovorů, pořadů o přírodě, lidech či památkách Krkonoš, ale také knihy či hudební texty - to je jen část díla dlouholeté redaktorky českého rozhlasu Elišky Pilařové.
Devět osobností získalo nedávno ocenění ředitele Správy Krkonošského národního parku za přínos na rozvoji Krkonoš. Cenu převzala i dlouholetá reportérka Českého rozhlasu Eliška Pilařová.
A oceněním pro redaktorku Jiřinu Šmídovou byla možnost s rozhlasovou reportérkou Eliškou Pilařovou natočit rozhovor na místech, která jsou jejímu srdci v našich nejvyšších horách nejbližší.
Ocenění pro devět osobností za podíl na rozvoji Krkonoš. Je mezi nimi i redaktorka Eliška Pilařová
Devět osobností získalo ocenění ředitele Správy Krkonošského národního parku za přínos na rozvoji Krkonoš. Cenu získal například historik František Jirásko, strážce parku Alfréd Pucher nebo horský záchranář Přemysl Kovářík.
Elišku Pilařovou na cestách za natáčením občas Jiřina Šmídová doprovázela a tak právě ona vám svou kolegyni představí v dalším pořadu z cyklu Mysli si ženu, který přináší portréty nevšedních žen východočeského regionu.
„My jsme novináři a to je profese, která dělá každý den něco jiného. A já jsem za těch 20 let měla šanci naučit se alespoň trochu něco pořádně. Chodila jsem po horách a poznala jsem spoustu skvělých lidí. Takže samozřejmě, když potom došlo na rozhlas, tak jsem měla kam sáhnout a kam jít," usmívá se Eliška Pilařová.
Eliška získala spoustu zkušeností v Krkonošském národním parku, kde začala pracovat v jediném vlastivědném časopise, který přežil období normalizace.
„Seděla jsem přímo vedle přírodovědců, historiků, báječných lidí. A ti mne naučili, že se dá při zachování odbornosti mluvit k lidem srozumitelně," svěřila se Eliška Pilařová reportérce Jiřině Šmídové.
S Eliškou Pilařovou by se dalo povídat dlouho a dlouho, naše občasné společné pracovní cesty také mnohdy dlouhými rozhovory o životě končívaly.
Je pro mne velkou inspirací nejen v rozhlasové práci, ale i svým nezdolným optimismem a životním moudrem. Asi ví, kam na něj v Krkonoších zajít...
Ať je rozhlasových příspěvků s pozdravem „z Krkonoš Eliška Pilařová, Český rozhlas“ ještě mnoho, to si přeje autorka pořadu Jiřina Šmídová:
Celý portrét Elišky Pilařové si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Mám radost, když vás pozdraví děti, říká starostka městyse s nejkrásnějším výhledem na Krkonoše
S Českým rozhlasem Hradec Králové se dnes podíváme do hor, do Mladých Buků. Tedy na místo, odkud prý je ten nejkrásnější výhled na celé Krkonoše.
-
V Krkonoších je vyhlášen rok na záchranu tetřívka obecného. Hrozí mu totiž vyhubení
Tetřívek, který dřív býval dokonce lovným ptákem, doslova mizí před očima. Důvodem je podle ochranářů úbytek vhodných podmínek pro život tetřívka a také rušení lidmi.
-
Krkonošské poudačky - nářečí jako řemen. Přiďte pobejt!
Toto krásné krkonošské pozvání jsme si dovolili vypůjčit k našemu kvízu. Co je vlastně nářečí? Je to nespisovný jazykový útvar užívaný pouze mluvčími.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.